18 Nisan 2013 Perşembe

Ayna


“Yoga, bizi göründüğümüz gibi değil, olduğumuz gibi aksettiren, sihirli bir aynadır.”
Anonim

Düzenli ve düzensiz kas gevşemesi, nefes alıp verme, her biri gel git.
Oysaki insanoğlu kendini bildiğinden bu yana bir düzen kurmaya çabalar. Okullar, şehirler, kanunlar, kurallar kalıcı olsun diye uğraş veririz her daim. “Aman düzen değişmesin” sloganımız.
Oysa bütün bu yapılanmalar, bedenin kendi içinde işleyen düzeni, devinimi alt üst eder. Yapılan asanalar ve nefes farkındalığı ile dış düzen tarafından bertaraf edilmiş her kas, her damar, her hücre, yüklenen yorgunlukları atmak için harekete geçer. Düzen içinde KAOS ya da KIYAM işte o zaman başlar.
Yoga asanaları, bedendeki işleyişi fark etmemizi sağladığı gibi, içe döndükçe düşünce yapımızın, olması gerekliliklerimizin, kuralların, kanunların hangi şekillerde, hangi etiketlerle öğretildiğini ve bizde hangi duyguyu uyandırdığını anlamamızı sağlar.
“Gözlerimizin pencerelerini ve kulaklarımızın kapılarını kapayıp, içimizdeki odada bir mum yakalım. Bu mumun adı değer verme, farkına varma, sahiplenme mumu olsun. Mumun ışığı tekrar yolumuzu aydınlattığı gibi kalbimizi de ısıtsın.”
Thich Nhat Hahn (Planting Seeds)

Yoga, gözlerimizin gördüğünü sandığımız dünya ile olan dünya arasındaki farkı görmemizi sağlar. Bir kez başladınız mı dönüş...
Bence yok… Terk edebiliriz, gidip bir daha geriye bakmayacağımızı söyleyebiliriz, vedalaşabilir, helalleşebiliriz yoga ile, ancak bir kez içine girdik mi onsuz yaşayamayacağımızı da biliriz.
Yaşamınızın yoga olması dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder