23 Nisan 2013 Salı

Godfrey ile Dinamik Yoga


Ferhan Hocam’ın ısrarları üzerine bu hafta sonu, Godfrey Devereux’nün “Dynamic Yoga Workshop”una katıldım.
Workshop’a gitmeden biraz bilgi edinmek adına hayatını ve yoga tarzını okumama rağmen, çok hareketli ve zor hareketlerin uyum içinde birbirine bağlandığı bir Workshop’a katılacağım için hem mutlu hem de ürkek idim.
Ürkektim, çünkü hareketleri tam başaramamak korkutuyordu beni. Neyse gene de gittim. 60’lı yaşların ortalarındaki Godfrey Devereux hiç de yaşını göstermiyordu. Tam bir İngiliz, beyaz soğuk bir ten, İngiliz esprileri, ince ama kuvvetli bir vücuda sahip. Gözleri ise delip geçer gibi bakıyor. İçinde ise yumuşaklık. Türkçe anlamasa da tercümanının yanlış bir sayı söylediğini bile hareketlerinden veya belki de vücut dilinden anlayan bir kişi.
Godfrey, 16 yaşında yoga matına çıkmış ve ondan bu yana, doğu tıbbı, Zen felsefesi, Advaita ve Tantra Yoga, çocuk eğitimi ve çocuk gelişimi konularında yıllarca, hem hintli hem Avrupalı hem de doğulu guru ve ustalardan eğitim almış bir kişi. Aldığı bütün bu eğitimler ve yaptığı yoga uygulamaları, onu insan zekâsını daha derinlemesine araştırmaya itmiş. Çalışmaları sırasında ortaya çıkan bütün çelişkileri ve tutarsızlıkları kalbi ısıtan bir şekilde basitçe dile getirmeye ve yazmaya başlamıştır.
Onun yoga öğretisi BİRLİKTEN çok BÜTÜNLÜĞÜ anlatmaktadır.
Her kesim, her yaş, her yapı ve hiç yoga geçmişi olmayan kişilerin uygulayabileceği metodu, insan vücudunun kıvraklığı, kuvveti ve maharetlerinden çok doğasındaki zekâya dayanmaktadır. Vücudun içinde bulunan kas, eklem, kemik gibi ayrı yapı taşlarının, hareket içinde değişim göstererek ayrılıktan bütünlüğe dönüşümünü ortaya koyar.
Bu satırları yazarken orada yaşadıklarımı düşündüm hakikaten, 10.00’da başlayıp 13.00’e kadar süren sabah seansı ve 15.00’de başlayıp 18.00’e kadar süren akşam seansı sırasında tam da bu duyguları yaşadım. Savasan sırasında hakikaten kaslarım, eklemlerim ve kemiklerimin bir bütün haline geldiği hissine kendi içimde şahit oldum.
Derslerin sonunda ve başında hafif bir İngiliz mizahı içinde anlattığı deneyimleri, sıcak ve kalbe işleyen anlatımlardı. Bu yüzden buradan bu 3 günlük workshop’u düzenleyen Yansı’ya, bize bu güzelliği yaşatan Godfrey’e ve beni gitmem konusunda destekleyen Ferhan Hocam’a kalpten teşekkürlerimi göndermek isterim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder