23 Mayıs 2013 Perşembe

Muladhara (Kök Çakra)


Toprağın ve istikrarın çakrası. Fizyolojik açıdan baktığımızda pelvis yatağı ve apış arasına gelen bölgede bulunur. Yapılan her türlü hareket sırasında kazaları önlemek ve bedenin kuvvetini artırmak için bu bölgenin aktif hale getirilmesi çok önemlidir. Nefes alıp verme ile bütün insanları hayatta tutan Kundalini enerjisi de, muladhara çakranın hemen yanı başındadır. Üç buçuk kez helezon şeklinde kıvrılmış bir yılan olarak tasvir edilir. Tutku ile buraya bağlı olan Kundalini enerjisi, tüm potansiyelinin kullanılabilmesi için uyandırılmayı bekler. Kundalini, yaşam enerjisinin sembolü olmanın dışında insanın üretken ve yaratıcı enerjisini de içinde barındırır. Yoga Pradipika’ya göre, yılan başı sinir sisteminin mühürüdür. Yılan başının açılması yoga uygulamaları sayesinde meydana gelir ve mühürün kaldırılması ile de Kundalini enerjisi ta taç çakraya kadar çıkar.
Yoga’da insanın ruhani evrimi muladhara çakradan başlar. Muladhara çakra insanlarda en alt çakrayı temsil ederken, hayvanlarda en üst çakraya denk gelmektedir. Ayrıca üreme ile ilgili olan çakra da bu çakramızdır. Meditasyonun esası bu çakrada başlar.
Muladhara çakrayı aktif hale getiren ana asanalar;
  • Vajrasana (meditasyon pozu olarak da geçer).

  • Kukkutasana
  • Anantasana
  • Garudasana
  • Virabhadrasana I

Muladhara çakranın rengi kırmızı, elementi toprak, duyusu ise koku almadır. Hayvan sembolü yedi hortumlu fildir. Bu çakranın değerli taşları, kırmızı akik, lâl taşı, kırmızı mercan, kaplan gözü taşı ve dumanlı quartz taşı.
Bu çakrayı meditasyon sırasında rahatlatmaya ve harekete geçirmeye yarayan yağlar ise lavanta, patchouli, selvi ağacı yağı, misk otu, mür ve sedir ağacı yağlarıdır.
Yenebilen bütün kökler, soğan, sarımsak, meyankökü ve baharatların bütün çeşitleri de bu çakranın aktive edilmesi ve aktif kalmasında rol oynarlar. 
Muladhara çakra bacaklara, ayaklara ve vücudun kemikler, omurga gibi bütün katı bölümlerine hükmeder. Dişler ve tırnaklar da bu çakraya bağlıdır. Muladhara çakranın enerjisi zayıf veya tıkanık ise tırnaklarda kırılma, kalça ve bacaklarda ve dolaşımda sorunlar , kolit, hemoroid, prostat kanseri, obezite, yorgunluk ve kabızlık meydana gelebilir.
Yoga bu çakra ile başlar. Yoga yolunda bu çakrayı dengelemeden herhangi bir şekilde ilerleme imkânı yoktur. Diğer bütün çakraların aktif hale getirilmesi sadece ve sadece bu çakranın istikrarlı bir biçimde çalışması ile mümkün kılınır. Dünyanın kabulü, dünyaya aitlik, güven, sevgi, koruma ve sağlıklı korkunun barındığı çakradır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder