6 Haziran 2013 Perşembe

Yaşamın Temel Kuralları

2012 Nisan ayında Notthingham’da Thich Nhat Hahn’ın “mindfullness training”ine katılmıştım.  Yoga’da olduğu gibi, Budistlerde de uyulması gereken bazı kurallar var. Bu kurallar uyulması zor kurallar oldukları ve her ânın farkındallığını gerektirdikleri için, öğretim sırasında bu kurallara uyup uymak istemediğimiz soruluyor. Ardından bu kurallardan ilk beşini kabul ettiğimize ve onları uygulamaya söz verdiğimize dair bir tören yapılıyor.
Bu kuralları her gün okumamız şart koşuluyor ve herkes evine gidiyor. Vicdanı ve kuralları ile. Son günlerde olan olaylar, bu kuralların ne kadar da önemli olduğunu bana tekrar hatırlattı. Bunlardan bir kaçını burada yazmak istiyorum, sırasını takip etmeden.
  • ·         Hiçbir öğretiye, teoriye ya da ideolojiye tapmayın ya da mecbur olmayın. Budist olanlarına bile. Bütün düşünce sistemleri yol gösterme aracıdır; nihai gerçek değil.
  • ·         Şu anda sahip olduğunuz bilginin, değişmez nihai gerçek olduğunu düşünmeyin. Dar kafalı olmaktan ve şu anki görüşlere saplanmaktan kaçının. Başkalarının görüş açısına açık olabilmek için görüşlere bağlanmamayı öğrenin ve uygulayın. Gerçek, yaşamda bulunur, sadece kavramsal bilgide değil. Tüm yaşamınız boyunca öğrenmeye ve kendi içinizdeki ve dünyadaki gerçekliği her zaman gözlemeye hazır olun.
  • ·         Milyonlar açken servet biriktirmeyin. Hayatınızın amacı olarak ünü, kârı,serveti ya da şehveti hedeflemeyin. Basit yaşayın ve zamanı, enerjiyi ve maddi kaynakları ihtiyacı olanlarla paylaşın.
  • ·         Öldürmeyin. Başkalarının öldürülmesine izin vermeyin. Yaşamı korumak ve savaşı önlemek için mümkün olan yolları bulun.
  • ·         İnsanlara ve doğaya zarar veren bir işle hayatınızı kazanmayın. Başkalarının yaşam şansını ellerinden alan şirketlere yatırım yapmayın. Kendi sevecenlik idealinizi anlamanıza yardım edecek işler seçin.
Devamı da var. Aslında din ya da değil, insan olmanın yolu sadece farkındalık ile hareketten geçiyor. Her ânımızda dilimiz, ruhumuz ve bedenimiz ile olmak umuduyla.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder