9 Temmuz 2013 Salı

Eylem Yasası

Okyanusu suya bakarak aşamazsın.
                                               Rabindranath Tagore

− Oturma kemiklerini iyice yukarı doğru yükselt, sanki tavana değecekmiş gibi, topuklarını yere doğru iyice esnet ki yeri kavrasınlar, pelvisini çevir, karın kilidini kapa, omuzlarını kulaklarından ayır, yukarı doğru ver ve şimdi tam bir üçgen gibi orada kal.
Hocam bu komutları verirken ben “Neresi nere, onu yapınca öteki aşağı iniyor, zaten bacaklarım ağrıyor, kasılıyorum” deyip aşağı indim.
− Ya bu çok zor hocam, hepsi bir anda, hadi onu da bırakın, doğru yapamazsam nasıl ders vereceğim? Acaba söylesem de onlar yapsa...
İkimiz de yere oturmuş gülüyorduk, söylediklerimin anlamsızlığına, anlamına ve ne olup bittiğini bilsem de söyleyebildiklerime.
Çoğumuz bir yerlere varmak, gitmek, bir şeyler yapmak isteriz. Ancak bir türlü o şeylerin adını koyamadığımız gibi, onları yapamayacağımıza dair bin tane neden geliştiririz. Sınırlarımızı iyice daraltır, ardından da olmayanlar için hem kendimizi hem de diğerlerini suçlarız. Onun şu şansı var, bu daha zeki veya Tanrı onu kayırmış, gibi cümleler kurarız.
Cesaret, sevgi, inanç, güven, ariflik hakkında konuşmak kolaydır, oysa uygulamak… İşte yoga bu alanda beni aydınlattı, bana eylemlerimin, zihnimin ufukları kadar geniş olması gerektiğini hatırlattı. Eylemlerim olmaz ise bildiklerimin, okuduklarımın hiçbir anlamı olmayacağını öğretti.
− Sen de biraz sorumsuz davranıyormuşsun. Herkes böyle söylüyor.
Kuzenimin karısı bunu söylerken önce biraz alındım, sonra içimden, işten ayrılmam mı sorumsuzluk, evde çocuklarla kalmam mı, yoga eğitmenliği eğitimine gitmem mi, kitap tercümesi yapmak ve yoga öğrenmeye devam etmek istemem mi diye düşündüm. Utancımı, korkularımı, yalnızlığımı, dışlanmayı, her birinin kalbimde yarattığı acıyı hissettim. Biraz sustum ve sonra:
− Evet, ben de korkuyorum bütün bunları ya yapamazsam diye, ama denemeden bilemem ki, dedim.
Büyük bir denizde yelkenlerimi açtım, hâlâ yolumu bilmeden ilerlemeye çalışıyorum, ama denemezsem varıp varmayacağımı da hiçbir zaman bilemeyecektim.
Zorluklara karşın eylemlerimizi gerçekleştirmeye kararlı olmak dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder