10 Eylül 2013 Salı

Adho Mukha Svanasana (Aşağı Bakan Köpek)

Adho Mukha Svanasana (aşağı bakan köpek hareketi), benim en çok sevdiğim, yapmakta zorlandığım ama gelip gidip yapmaya çalıştığım bir asana. Aşağı bakan köpek, aslında temel tersine dönüş ya da daha eski bir kelime ile “kabili akis” hareketlerinin en başında geliyor.
Ellerden ayaklara uzanan bu üçgenin kenarları, yaratıcı güç ( Brahma), ayakta tutan güç ( Vishnu) ve değişimin gücünü (Shiva) oluşturmakta, yani doğum, yaşam ve ölümü temsil etmektedir. Her döngüde yeni bir yaşam, her döngünün içinde bir değişim yaşanır ve döngünün sonunda yeni bir yaşam başlar.
Matın dışında ise yaşantımıza verdiğimiz değer, yaptığımız hareketler, söylediğimiz sözler ve düşünce tarzımız ile bu döngüyü her saniye değiştiriyor, sonuçlarını ve meyvelerini topluyoruz.
Aşağı bakan köpekte, neredeyse yer çekimi ile boşlukta süzülmek arasında tam bir dengeye ve uyuma ulaşıyoruz.
Yaşam, enerjinin maddeye ve ölüm, maddenin enerjiye dönüşümü olarak algılanabilir.
− Babam pek de iyi değil.
− Eh bunları biliyorduk, hazır mıydık hayır, ama belki de bu zamanı babamın yeni yönlerini tanımak olarak yaşayabiliriz. Yorgun, huysuz, hiçbir şey yapmayan bir adam gibi...
− Yok canım, adam tamamen karakter değiştirdi.
− Düşünce tarzını değiştirmek, belki kalbindeki sıkışmayı rahatlatacaktır Elif.
− Sen kolay mı zannediyorsun değiştirmeyi öyle....

Sessizliğime gömüldüğümde, Ferhan hocanın bize derslerde gerçek bir yogi olmanın sadece mattan geçmediğini, her yönüyle onu yaşamamız gerektiğini söylediği aklıma geldi ve gözlerimden değişimin zorluklarını temizlercesine ince yaşlar süzüldü.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder