5 Eylül 2013 Perşembe

Hatha Yoga

Yoga Çeşitleri adlı yazımda pek çok farklı yoga olduğunu belirmiştim. Râja Yoga – Kral Yogası'nı da yazmıştım. Sırada Hatha Yoga var.
15. yüzyılda Yogi Swatmarama tarafından derlenen bir yoga sistemidir. Bu sistemde vücut asanalar ve nefes çalışmaları aracılığıyla saflaştırılır ve meditasyona hazır hale getirilir. Hatha Yoga, 6 felsefi ekol içinde yoga ekolünün kendisidir. Râja Yoga ve Hatha Yoga’ya Sadanga Yoga adı da verilmektedir, her ikisi de Pantajali Sutralarında anlatılan yoganın sadece 6 basamağını kullanmaktadır. Bu 8 basamağın her biri gelişim düzeylerini anlatır ve Ashtanga Yoga ve Green Yoga’da birlikte kullanılır.

Hatha Yoga ile asana (hareket), pranamaya ( nefes), pratyahara ( duygu yoksunluğu), dharana (konsantrasyon), dhyana (meditasyon), samadhi (zihne hükmetme) düzeylerinin uygulanması ile vücudu kontrol edebilme yetisi sağlanırken güç ve denge kazanılır, zihin temizlenerek meditasyona hazır hale getirilir. Hatha Yoga’da yapılan hareketler Kundalini enrejisini uyandırmak için yapılır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder