3 Eylül 2013 Salı

Yogayla Farkında Olmak

Yoga içten dışa ve dıştan içe, dünyanın kendi etrafında dönüşü gibi hareket eder.
Yaptığımız her hareket, farkında olarak veya olmadan bütünümüzü etkiler. Düşüncelerimiz, duygularımız, el kol hareketlerimiz, sözlerimiz, mimiklerimiz, hatta yaş ilerledikçe oluşan kırışıklıklarımız bile içimizin dışa yansıması ve dışımızdan görünenin tekrar içimizdeki ile birleşmesidir.
Asanalar da yogada aydınlanmaya götüren yolda farkındalığımızı artırmak ve süreklilik sağlamak için kullandığımız tekniklerden biridir. Asana ve Pranayama gibi dışsal olarak nitelenebilecek yoga uygulamaları, korkularımızı, bilgisizliğimizi, bağımlılıklarımızı araştırıp ortaya çıkarmaya ve farkında olarak bırakmaya başlamamıza yardımcı olur.
Her birimiz neredeyse çocukluktan bu yana, kaybetme korkusu ve sahip olma ile karışık gelecek korkusu ile büyürüz. En büyük korkumuz aslında bilinmezliktir ve bilinmezliği yenmenin en kolay yolu ise sahip olmaktır.
Patanjali, yoga sutralarının ikincisinde, ancak zihnimizle hareketlerimizin birbirinden ayrılmasıyla farkındalığa ve daha yüce bir haleti ruhiyeye ulaşabileceğimizi anlatmaktadır.
− Anne ben çok para kazanmak istiyorum büyüyünce, hangi işle mümkün olur sence.
− Her işle.
− Olmaz anne, herkeste para bol da göstermiyor mu demek istiyorsun, yok canım. Anne lütfen ciddi bir cevap ver.
− Okulu bitirince mi, yoksa şimdi mi kazanmaktan bahsediyoruz?
− Canım şimdi olmayacağını sen de biliyorsun, okuldan sonra. Ondan sonra da hemen olmaz, ama kısa zaman içinde.
− Bir sürü iş var. Ama en çok para sevdiğin işte olacaktır.
− Üff anne, mesela ben çöpçülüğü seçsem nasıl olur da parayı orada da çok kazanırım ki… Seviyorum çöpleri hadi bakalım... Sen hiç zengin çöpçü gördün mü?
− Severek yaptığın bir şey seni farkındalığa, farkındalık da hayal edemeyeceğin bir dünyaya taşır.
− Öffffff...
Oğlumla sohbetlerim, yogada ilerlememi sağlayan güzel anlarımdan. Her birimiz, farkında olmadan veya farkındalık içinde sadece tekrar Tanrı’ya dönmeye uğraşıyoruz. Bu uğraş içinde dünya üzerindeki yaşamımızda sadece sahip olma ve tüketmeye programlanıyoruz.

Yoga bizim farkındalık ve sevgiyle, enerjimizle, duygusallığımızla, zihnimizle, vücudumuzla kendi benliğimizi bulmamıza ışık tutan bir araç.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder