25 Ekim 2013 Cuma

Mantra

İlahiler söylenmesi, ilahilerin tekrarlanması, “hu hu” seslerinin yükselerek devamı, orgun tınısı, neyin düz sesi.
Yoga yaparken sürekli düz bir davul sesi, ince tiz sesler, sistematik sesler, ritim hep daha derine doğru ilerlememi sağlıyor, hatta meditasyona girerken sürekli bir mantra tekrarı kafamın tüm düşüncelerden daha kısa sürede temizlenmesine yol açıyor.
Nedir bütün dinlerin arasındaki ortak “mantranın” sırrı; Kabir Helminski’nin bundan senelerce önce Reiki Master’ımın ısrarıyla aldığım, tamamını okuduğum ama tam da anlayamadığım kitabını tekrar elime aldım bugünlerde, orada buldum mantranın sırrını:
“O sana rehberlik ettiği gibi, sen de Allah’ı anımsa. Bakara Suresi 2/198
İnsanı yanıltabilecek derecede sade olan bu cümle, anımsamamızı emretmekte ve bu anımsamaya Tanrı’nın ‘rehberliği’ ile yöneltildiğimizi belirtmektedir. Anımsamak, sözünü etmek, hatırlamak gibi anlamlar içeren Arapça’daki zikir sözcüğünün aynısıdır mantra veya Latince rememorari. Anımsamak, basitçe geçmişten bir şeyi çıkarmak değil, onu zihne çağırmak, kişinin bir şeyi kendi farkındalığı içinde tutması halidir. Bizim içimize yavaş yavaş anımsamayı yerleştirmiş olan bir tarafından anımsamamız anımsatılmaktadır. Çünkü bizim anımsamamız, O’nun anımsamasıdır. Anımsama herhangi bir zamanda, biçimlerin ötesinde uygulanabilecek bir doğa kanunudur.” Bilen Kalp – Kabir Helminski
Allah, Buddha, God, El Adl, Er Rauf... Artık tanımı size kalmış. Adıyla çağırıldığında bize en içten duygularıyla cevap veren tanrıyı hissetmek için yapılan bu sesleniş, sevginin ne olamayacağını anlamamızda ve her gün mutluluk olarak düşündüğümüz ve kendimizi attığımız ateşleri biraz olsun söndürmemizde bize yardımcı olur.

Gününüze 10 dakikalık sevgi ışığı ile başlamanız dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder