26 Kasım 2013 Salı

Temizlenme

Vedaların her biri, yaşamla, insanla ilgili bilgileri kısa cümleler haline getirmiş ve onları soruşturan zihinler için çözülmeye açık bilgiler olarak bize sunmuşlardır. Ayinleri, yapılmasının yaşamımızı kolaylaştıracağı ve yaşamımıza anlam katacağı mutlak kadim bilgiler olarak bize aktarılmış ve deneyimleyerek öğrenmemizi beklemektedir.
İşte Shouc’a bunlardan birisidir.
“Temizlik imandan gelir.”
Evet, Shouc’a temizlik, saflık demektir. Hem içsel anlamda hem de dışsal. Su, gözle göremesek de hissedilebilecek bir şekilde bizi hem dıştan hem de içten temizler. Tekrar bu ânımıza geri getirir. Çok çeşitli temizlik yöntemleri var yogada, dün hoca olduktan sonra ilk defa ikincisini deneyimledim.
Bu temizlik tekniklerine Shat Kriya teknikleri denir. Shta Kriya her düzeyde, yani hem fiziksel hem de ruhsal olarak arınmadır, detokstur. 

1.       Dil temizliği  sadece sabahları uygulanmalıdır. Ayurvedik tedavi sisteminde dilin üzerindeki bölgeler  farklı iç organları temsil ettikleri için gece onları harekete geçirmemeye dikkat etmek gerekir.
2.       Net’i yani burun temizliğinde, deniz tuzu veya himalaya tuzu yoga yapanların bildiği neti kabına konur ve burun temizlenir. Piyasada şu anda sinüsleri temizlemek için de bu tür ürünler satılmaktadır.
3.       Bir başkası ise kolon temizliğidir. Bilinçaltını temizlemeye, suçluluk duygularından kurtulmamıza yardım eder. Tıkanmış enerji ve dolaşmayan yaşam gücünü arındırır ve tekrar sistemde rahatlamasını sağlar.
 5 bardak kaynatılmış ve ılıtılmış suyun içine 1 yemek kaşığı tuz, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 kaşık ev sirkesini ( lütfen kendi yaptığınız sirke olmasına dikkat edin) eczaneden alacağınız lavman torbasına koyun. Torbayı asıp torbaya bakar şekilde yere, bir havlunun üstüne yatıp suyun bağırsaklarınıza girişini izleyin. Su bağırsaklarınıza dolduktan sonra bacakları yukarıya dikip sırt üstü yatın, bu halde 4-5 dakika durun ve ardından tuvalete oturun.

Ferhan hoca bunları anlattığında, “Aman Tanrım, bunlar da mı başıma gelecekti” diye bir düşünceye kapıldım. Daha önce bağırsaklarımı müsil ile temizlemeye çalıştığım zamanki deneyimim aklıma gelince (müsil bağırsak florasını bozar) bir türlü elim varıp da lavmanı deneyimleyemedim. Kış mevsimi arınma, geri çekilme, kendimizi içe döndürme mevsimidir, diyerek dün denemeyi göze aldım.
İlk olarak lavmanın bu kadar kolay olduğunu hiç düşünmemiştim. Ruhsal düzeyde ise hiç aklımın köşesinden geçmeyecek şekilde hafifledim, şu anda hâlâ bir mutluluk hissiyle boşlukta salınan bir bebek gibi etrafta dolaşıyorum.
İlk kalkıştan bu yana sadece hafifim diyebiliyorum. Haftada bir gün oruç tutarken hafiflediğimi hissediyordum, ama bunun yararını deneyimleyerek görmek gerekir.
Daha birçok temizlik ve arınma tekniği bulunsa da oruç, burun temizliği ve 3 ayda bir uygulanan lavman bütüne dönüşün hem içte hem de dışta başlamasına yardımcı olur.
Özgürce, temiz bir şuurla, hayatı yeniden deneyimlemeye niyet ederek başladım günüme.

Namaste…   

1 yorum:

  1. Temiz bir bilinç ,temiz bir beden ile başlar .Ne kadar güzel ifade etmişsiniz ASLI TAMAÇ

    YanıtlaSil