7 Kasım 2013 Perşembe

Yol Savaşçıları

Klee Walsh ve Andrew Vollo. İkisi de New York’lu taksi sürücüsü ve taze yoga hocası. Walsh, 12 saatlik çalışma zamanını iyi bir şekilde geçirebilmek için taksisinde nefes egzersizleri uyguluyor.
“Bu oturarak yapılan bir meditasyon gibi, beni gevşemiş, farkında ve mantıklı kılıyor.” diye anlatıyor. 200 saatlik öğretmenlik eğitimini almış Walsh, La Guardia Community College’de diğer taksi sürücülerine 60 dakikalık yoga dersi veriyor.
Aşağıdaki egzersizler, sürücülerin sertliğini almak için Walsh’ın önerdiği hareketler;
·         Omuzla daire: Yavaşça omuzları yukarı kulaklara doğru kaldır, sonra onları aşağı doğru yuvarla. Omuzları kulaklara kaldırırken nefes al, aşağı doğru yuvarlarken nefes ver. Ardından aşağıdan yukarıya doğru hareketi tekrarla.
·         Sırtüstü yapılan pelvik eğimler: Sırtüstü yat, nefes al, kalçayı kaburgadan ayır, sırtın alt kısmı ile yer arasında bir boşluk yarat, nefes ver, kalçayı kaburgaya yaklaştır, yer ile sırtın alt kısmı iyice birbirine yapışsın.
·         Bilek daireleri: Omurganız dik, elleri öne uzat, parmakları aşağı yukarı, sağa sola doğru oynat, ardından saat yönünde ve aksi yönde bilekleri çevir.
·         Bacakların değişimli olarak esnetilmesi: Sırtüstü yat, nefes al, sağ dizi bük, göğsüne yasla, sol bacağı düz uzat, ayak parmaklarını kendine döndür. Nefes ver, bacakları değiştir. Sol göğüste, sağ düz uzun. Ve nefes ile bacak değişimini uyum içinde uygula.
Brian Haycock’un “Dharma Yolu: Kendini Keşfetmek İçin Taksiyle Kısa Bir Yolculuk” adlı kitabı,  konuyla ilgili ilk okuduğum neşeli, tatlı, hoş sohbet bir kitaptı. Walsh ve Vollo’nun hele ki New York gibi kalabalık ve bütün dünyanın keşmekeşini içinde toplayan bir şehirde, yoga ile nasıl bir mucize yaratabileceğini düşünemiyorum.

Her birimizin yolu kendine, ama her birimizin yolu birbirimizle bağlantılı, her karşılaştığımız, her konuştuğumuz kişi bizim öğretmenimiz olduğu gibi biz de onun öğretmeniyiz. Farkındalıkla yaklaştıkça öğrenecek ne kadar çok şeyimiz olduğunu her saniye izleyebilmek ümidiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder