5 Aralık 2013 Perşembe

Şiddetsizlik

Daha önce de şiddetsizliğin ne kadar büyük önem taşıdığından bahsetmiştim. Gene de tam olarak anlam katamamıştım.
Okudukça biraz daha açmak istedim “şiddetsizliği”.
Şiddetsizlik (ahimsa); empati, başkalarının duygularını anlama anlamına gelir.
Empati sayesinde ancak kendimizi diğerinin yerine koyabiliriz, onun neler hissedeceğini, nasıl cevap vereceğini veya vermeyeceğini tahmin edebiliriz. Yaşamımıza ve onun içindeki eylemlerimize bakmaya başlarız. Hareketlerimizin benmerkezci mi olduğuna yoksa bütünü mü ele aldığına dikkat ederiz.
Şiddetsizlik sayesinde ilk defa dayatılan değerlerin anlamını anlamaya çalışır, onları derinlemesine araştırır ve anlamaya çalışırız. Ahimsayı hayatımızın içine aldıktan sonra, kendimizi bulmaya, tanımaya ve dünyadaki işlevimizi anlamaya başlarız.
Ahimsa bu yüzden sekiz dallı yoga sisteminin mihenk taşıdır. Mihenk taşı, altının saflık derecesini ölçen taşın adıdır. Zarar ve acı yaratmaktan kaçınma ve koşulsuz bir sevgi ile hareket etme, yoginin gösterdiği çabaların saflık derecesini ölçmeye yarayan mihenk taşıdır.
“Candan olmak için, candan bir davranış gerekir. Dürüst ve ahlaklı düşüncelerin olması değil, o düşüncelerin hayata geçirilmesi esastır. Bazı şeylerin daha iyi olmasını istemek ama kolları sıvayıp işe girişmeden, onların değişmesini istemek hiçbir anlam taşımaz.” Ingrid Newkirk

Yoga dönüşüm, değişim ve durağanlığın yoludur. Yolu, evrenin tüm renkleri ile donatarak bütünü kucaklayabilmek niyeti ile...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder