11 Şubat 2014 Salı

Cesaret Yolu

− Babam bana “Sana güveniyorum çocuğum” demişti, o anda doktor olup eve bakmam gerektiğini anlamıştım...
− Anne, işte bu senin algın.
− Evet, neden kendimi o kadar kısıtladım, ama gene de bu senin deli olduğun gerçeğini değiştirmiyor ve benim sana, bazen kızsam da bazen gıpta ile bakmamı da... Ama neyse delilik seninki…
Evet delilik, annem ne kadar sınır koydu ise, ben de sınırlılığı kabullenemedim. İşte bu son günlerde, biraz da bu yüzden grip ve solunum sorunu ile yatak döşek yatıyorum. Tanrı’nın bizi duyup bize yardım etmek için hazır olduğuna her sefer tekrar tekrar şahitlik ediyorum.
Çocuklarım, yoga eğitmenliği, kitap çevirmenliği, arkadaşımla hazırlayıp sattığımız küçük koleksiyon, arkadaşlarla biraz kakara, Ayurveda kursu, annem, babam, köpek, kedi derken yavaş yavaş yorulmaya başladım. İlk anda “Aman canım ben bunları sol elimle yaparım” derken her birinin şefkate, ilgiye, özene ne kadar ihtiyaç duyduğunu, onlarla geçireceğim saatlere ne kadar az önem verip onları ne kadar hafife aldığımı fark ettim. Yoga ile, Tanrı ile meditasyonda geçirdiğim saatler bile, her ne kadar zamanı fark etmesem de, bir “hemen yap”a dönüştü.
Yogaya başladığım gün bu sıkışıklığı fark etmiş ve bunu yavaşlatmaya karar vermiştim. Hocam buradayken dersler ile bayağı yavaşlatmıştım. Şimdi gene yavaşlayıp bedenimin içinden yansıyan her ışık zerresinin farkında olarak, ışığı büyük bir mutluluk ve dinginlik ile her hareketime, her nefesime yansıtmanın ne denli önemli olduğunu bir kez daha anladım. 
Bir dua ile bitirmek istiyorum bugünkü yazımı;
Tanrım, sevgi ve sınırsızlığımı bilerek, hem yoga hem de yaptığım bütün işlerde sevgi ile yol almama; farkındalığımın içinde kendimi suçlu bulmadan, cezalandırmadan ve acı çekmeden, alçakgönüllülük, cesaret ve farkındalık ile yürümeme; huzur ve dinginlik içinde mutluluk ile yapacaklarımı gerçekleştirmeme; yapamayacaklarımı sevgi ile bir kenara koyup, onların kendi yollarını dinginlik içinde bulup suçluluk ve utanç hissetmeden bırakabilmem için bana yardım et. Amin.
Her birimizin dinginlik içinde cehennemden çıkıp acısız bir dünyanın içinde sonsuz sevgi ile kendi dönüşümünü yaşaması diliyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder