4 Mart 2014 Salı

Yeniden Yaratılış

“Tanrı taşta uyur, bitkide nefes alır, hayvanda hayal kurar ve insan olarak uyanır.” Angelus Silesius
Tanrı her yerde, hiçbir yerde ve sonsuzluğun içindedir. Yoga yolculuğumuzun amacı da içimizdeki Tanrı’ya yolculuğunda eşlik edip onu tanımak, tanımanın ötesine geçip onunla birlik içinde evreni yeniden yaratmayı denemektir.
Şimdi hepimizin içine girdiği hapishanelerin kapıları açıldı. Ancak kimse bizi dışarı çıkmamız için zorlamayacak. Seçim bizim, şimdiye kadar da hep bizimdi. Anlamamız gereken, her birimizin görünmez zincirlerle sözlerimize, yaptıklarımıza, sevdiklerimize ve sevmediklerimize olan bağlılığımız.
Bunu anladığımızda bütün hareketlerimizin sadece kendimiz üzerinde etki yaratmadığını, bütün evreni nasıl sarstığını anlayabiliriz. Burada deneyimlediğimiz bütün esaret ve acılarımız, diğerlerine çektirdiğimiz acı ve esaretin sonunda oluşmaktadır.
İlişkilerimizin her biri, kiminle olursa olsun, her birimize yansıyor. Biz hayvanları, insanları veya doğayı esaret altına almaktan, onları sömürülebilir olarak görmekten vazgeçtiğimizde, yüzyıllardır zincire vurulmuş olarak kaldığımız hapishanemizdeki zincirleri kırabiliriz.
Kimseyi yargılama. Onların da senin gibi, en iyi şekilde yapabileceklerini yapmaya çalışan başka senler olduğunu unutma. Deneyimlerini yaşa, kendi evinin önünü temizle, dünyayı değiştirmeye çalışma, sadece yapbozun parçalarını topla ve...

Her gün yeni bir gün, kaleydoskopunu çevir ve yeni çıkacak resmi heyecanla bekle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder