11 Mart 2014 Salı

Yoga Yolu

Yaşamlarımızın döngüsü, doğanın döngüsü, her biri kendi içinde ve birbirinin içindeki bir sistemin parçalarını oluştururlar. Bütün bu sistemlerin bir parçası da bizim bedenimizin içinde bulunur. Bedenimiz, evrenin bir parçası olduğu gibi, aynı zamanda evrenin kendisidir.
Güneş, ay, dünya, uzay, samanyolu, birbiri içinde bir eylem geliştirdiği sırada, eylemler dünya üzerinde bir etki uyandırdığı gibi bizim üzerimizde ve içimizde de etkiler bırakmaktadır.
Dünyanın devinimsel döngüsü içinde toplumlar; ay, güneş ve doğa olaylarına uyumlu olarak yaşadıkları gibi işlerini, binalarını, evliliklerini, çocuklarının doğumlarını, mezarlarının yapımını, doğayı gözlemleyerek vardıkları, bizim bugün bilim adını verdiğimiz bilgiler doğrultusunda yaparlardı.
Doğa, evren, uzay ve insan, zaman içinde bölünüp parçalara ayrılmış ve dinler ortaya çıkıp bizi de tamamen kendimizden, tanrısal varlığımızdan, sonsuzluğumuzdan koparmış ve ölümlü halimize dönüştürmüştür.
Yoga,  içimizdeki bütün bu bilgilerin tekrar yüzeye çıkmasını, önce içimizdeki birliği, ardından birbirimizin doğa ve yaşamla olan bağını kavramamızı sağladığı gibi, üstün zekâ olarak adlandırdığımız bilimsel, ilmi ve tanrısal bilgilerimizin de tekrar canlanmasına yol açmaktadır.
Görünürde çözülmez olarak algıladığımız sorunlar, hastalıklar, doğal afetler, karşımızdaki, başkası gibi terimler tamamen yok olup birlikteliği tekrar hissetmeyi sağladığımızda ve bütünün içinde, bilginin değişkenliğini, kendi içimizde ve dünyada gözlemlemeye açık olduğumuzda, paylaşımı gerçekleştirebiliriz.
Paylaşım ile çok olanı bir eder, bir olanı çok edebiliriz. Bilgilerinizi, enerjinizi, kelimelerinizi paylaşın. Paylaşırken ayrım gözetmeden, soruna çözüm getirmeden, yıkıcı olmadan, zorlamadan yapıcı olmaya çalışmak için yoga ile içinden geçmeyi, anı hissederken içine tıkanıp kalmaktansa anı gözlemlemeyi, anlamayı, diğerini hissetmeyi öğrenebiliriz. Bir zamanlar var olan bilgilerimizi hatırladıkça da bütünü yeniden yaşayabiliriz.

Yaşadığımız dünyanın zenginliklerini yeniden hissetmeyi öğrenmemizi kolaylaştıran yoga yolunda ilerlemek dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder