1 Nisan 2014 Salı

Ayurveda ve Yoga

2012 yılında Yoga ve 2013 yılında Ferhan Hoca’mdan büyük bir zevk ve şevk ile Yoga ve Ayurveda eğitimleri aldım.
Her ikisinin de ancak ve ancak uygulama ile tadına varılabildiğinin ve tanımlanabildiğinin farkına vardım. Ayurveda, yoga kadar kısa sürede anlaşılır olmadı benim için, kısa ve küçük bölümlere ayırarak başladım işe. Yoga ise uygulama ile sürekli hayatın içinde kalıyor.
Ayurveda bize sağlıklı bir bedenin ve uzun bir yaşamın sırlarını sunarken yoga, hayatımıza bir amaç katıyor. Ancak her ikisi de teorik olmayan, uygulandıkça anlam kazanan ve pratik yaptıkça bizi özümüzdeki mükemelliğe, mutluluğa ve haz alma duygusuna ulaştıran birer araç.
Ayurveda bedenin, doğru yiyecek ve bakım ile her gün yediklerimizden, soluduğumuz havadan, yaşadığımız ortamdan kaynaklanan toksinleri atmasına yardımcı olur.  Yoga ise öfke, kıskançlık, oburluk, açgözlülük, bencilik, güven eksikliği gibi duygusal ve zihinsel negatif düşüncelerden nasıl kurtulacağımıza dair yol gösterir.
Her ne kadar iki ayrı parça gibi algılasak da beden ve zihin bir bütündür, bedenimize uyguladıklarımız zihnimizi ve zihnimizde düşündüklerimiz ve kalbimizde hissettiklerimiz de bedenimizi etkiler.

Yerken yiyeceklerin ve sindirdiğimiz düşüncelerin farkında olmaya doğru bir yolculuk… 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder