10 Nisan 2014 Perşembe

Yoganın etkileri

Yoga nelere yarar, neden ortaya atılmıştır, din midir, felsefe midir? Hareketler dizisi midir? Hareketler sonucunda neler olur? Hakikaten bedensel ve ruhsal blokajları çözer mi? Ve daha birçok soru...
Her gün yeni bir sayfayı çevirmeyi, yeni bir yanımızı tanımayı, insani veçhelerimizi tanımayı öğretiyor yoga bize; ne olduğumuzu, kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi, nasıl nelere maruz kaldığımızı. Çocuk yetiştirmekten insanlığı kavramaya, insanlık tarihinden felsefenin derinlerine inmeye, dinler tarihini incelemeye, astrolojiyle ilgilenmeye ve kıyısından köşesinden yıldız hareketlerinin etkilerini okumaya, tarımdan seracılığa, şifacılıktan eczacılığa, her türlü alanda bilgiye sahip olduğumuzu, her şey ile bütün olduğumuzu, bütünlüğümüzün varlığını fark etmemizi sağlıyor.
Yogayı yaşamımıza geçirmek, çelişkilerimizin anlaşılmasına, değişik durumlardaki deneyimleri değişik bir bakış açısıyla karşılamaya yarıyor. Garip, zor, anlamsız, ters yüz eden hareket dizileri, devşirilmemizi, silkelenmemizi, yenilenmiş bir bakış açısı ile dünyaya bakmamızı sağlıyor.
Deneyimlemek ve hayatı yoga ile yaşamak, bana ansiklopedileri her gün yeni bir bakış açısı ile okumayı; kapıları, eski ile yeniyi harmanlayarak, bazen eskiyi unutarak, bazen ta eskilerden yola çıkarak açmayı öğretti. Önyargıların kısıtlamasını, yaşamın sonsuz olduğunu, yaşlanmanın güzelliğini ve her yaşın, her insanın, bütün içinde deneyimlerinin ne kadar da birbirine benzediğini öğretti.
En önemlisi, sadece iki gözümle değil, bedenimin, organlarımın, hislerimin tümüyle dünyaya bakabilmeyi öğrenmeye başladım.
Namaste...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder