16 Eylül 2014 Salı

Yama ve niyama

Öğrendiklerimiz, dinin getirdikleri, sosyal alanda uygulanması ve uygulanmaması gerekenler, zorunluluklar, güzellikler, çirkinlikler, gölgeler ve daha bir sürü adı olabilir yama ve niyamaların.
Yama ve niyamalar, insan olmanın getirdiği nitelik ve niceliklerdir aslında. Biz doğumdan itibaren yapılması gereken ve gerekmeyenleri bilir, pozitif olmaya, şiddetsizliğe, temizliğe, dürüstlüğe, yalan söylememeye, çalmamaya, arzu ve isteklerimize gem vurmaya, iradeli olmaya, disipline, biriktirmeye, cimriliğe, açgözlülüğe, cinsiyetimizin kötülüğüne, cinsiyeti yerli ve yerinde kullanmaya, namaza, meditasyona, iç huzuruna, sevgiye, şefkate ve daha bir sürü niteliğe hemen sahip olduğumuzu düşünürüz. Bunları kimlik olarak algılar, hatta bu üzerimize yapışanları bilmeden uygular ve uygulamayanları da aşağılar, dışlar, kötüler, sevmeyiz.
"Hatha yoga sekiz kollu, dallı, öğretili bir yoldur. Tanrı ile birlik olmanın yoludur. Yolda eksik gedik bırakmadan yürürsek ancak mükemmeliyete ulaşabiliriz. Ancak bütünümüzü bilirsek, özgür bir ruh yani JİVANMUKTA olabiliriz. Bu yüzden, yama ve niyamaları öğrenmeden asanaları uygulayabildiğinizi, asanaları uygulamadan, nefes çalışabileceğinizi, meditasyon ile temizlenmenin anlamını anlamadan, odaklanıp farkındalığınızı artırabileceğinizi düşünmeyin. Yaptığını sananlar olacaktır. Esneklikte üstün olanlarınız, kendilerini iyi bir yogacı sanmadan, disiplin ile korkusuzca çalışmayı öğrendikçe, meditasyon ile temizlenip, ruhlarını ortaya koydukça bütün olabilirler."
Costa Rica eğitimimin ilk günü, bunlar her ne kadar beni rahatlatan sözler olsa da yolda beni neyin beklediğini tam olarak da bilmiyordum. Gestalt terapi, gölge terapisi, yoga, meditasyon ile her gün kendimi tanıdıkça, yama yani var olan ve kullandığımda şiddeti barındıracak, egomu yüceltecek, ruhumu ise kısıtlayacak niteliklerimi kullanmayı ve özgürce onları tanıyarak, tanrının verdiği seçme hakkıyla hayatımda gerekli olduğuna özgür iradem ile karar verdiğimde kullanabilmeyi öğrenirken, zorunluluklar veya toplum kuralları olarak anlatılan niyamaları da gerçekte anlayarak hayatıma katmayı öğreniyorum.

Bize bahşedilen ve hiç ayrılmaz parçamız olan SEVGİ ve ŞEFKAT özünü hissederek tekrar insan olmayı öğreniyorum yoga ile...
Namaste.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder