28 Ekim 2014 Salı

Sessizliği dinlemek

"Yoga % 99 eylem ve % 1 teoridir." Pattabhi Jois
"Tanrı sürekli renk değiştiren bir bukalemuna da benzetilebilir; bazılarımız bukalemunu sadece renk değiştiren bir canlı olarak, diğeri sadece kırmızı olarak, diğeri ise yeşil; bukalemunu yaşadığı ağacın altında tanıyanlar ise onun renkten renge girdiğini ve bazen de renksiz olduğunu bilirler." Ramakrishna (“Vedanta Hinduizmin Kalbi” Bölümü - Hans Torwesten)
Sessizliği okumayı, sessizliği yazmayı, sessizliği dinlemeyi öğreniyorum çocuklarımda, bazen çok şey anlatıyorlar, bazen hiçbir şey. Bu kez oğlumla baş başayız, tekne ile Kuzey İrlanda sularında.
Sırf fiziksel değişimlerini değil, içlerindeki değişimleri de gözlemek, anlamak ve onları duymak ne kadar zormuş. Onları gözlemlerken kendimi görmüyormuşum.
Farkındalıkla yaşamak, yoga ile bir olmak, aslında hayat deneyiminin içinde hayatın bize nasıl hissettirdiğini fark etmekmiş. Yaşarken hayattaki çoklu görevleri eş zamanlı yapmak yerine hayatın dokusunu, tadını, çeşitliliğini algılayabilmekmiş.
Duygularımızı birer yol gösterici olarak algılayıp onların sırf rengini değil, içinde taşıdıkları anlamları da birlikte ele almakmış.

İçimizdeki hiç kimsenin göremediği sırları, sessizlik içinde anlamak ve anlatmaya başlamak dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder