4 Aralık 2014 Perşembe

İç yaşam

İnsan, gözlerini açtığı andan itibaren bir beden içine sıkışmış, zihnin verilerini bilerek ve yaşamı beden aracılığıyla deneyimleyerek yaşar hale gelmiştir. Biz, bunun pençesinden kurtulmak için sürekli arayış içindeyiz, deneyimlemeye, hayatın tadına varmaya çalışırız. Bütün bunları da ölüm korkusuyla veya geçicilikten kurtulmak için yaparız. İçimizde çatışmalar başlar. Bedenimiz ve zihnimiz, ölümü, ölümün bir zaman geleceğini bilir ve bu şekilde yaşarken, ruhumuz yaşamanın sonsuzluğunu bilir ve yaşamaya devam etmeyi sürdürmek için canlılığını her daim elde tutar.
Dualite, ilk olarak içimizde başlar. Bu, içimizde savaş halini doğururken, biz dünya ile de savaşmaya başlarız, ikilikleri, kutupları sürekli olarak deneyimler ve daha fazlasını ister hale geliriz. İştahımız giderek artarken bilgilerimizi, deneyimlerimizi de sürekli artırmaya çalışırız, dışsal öğrenim süreci bizim içsel öğrenime hazırlanmamızı sağlar.
Arzularımızı, gelecek planlarımızı, ölümsüzlüğümüzü sürdürebilmek için bedensel özgürlüğümüzü ele almaktır yoga. Bedenin sınırlarını aşıp kendimizi filmlerde seyrettiğimiz pozların içinde bulmanın, güçlenmenin farkına varmanın, şeklimizi değiştirmenin mümkün olduğu bir yerdir yoga aslında. Bedensel sınırlarımızı aştıkça, zihinsel sınırlarımızı da kaldırmaya ve daha ilerisinin hayalini kurmaya başlarız yoga ile. İçimizdeki evreni keşfederiz.
Kendimizi keşfettikçe, kafamızı karıştıran, umut ve umutsuzluk veren, sevinç ve zevk veren, eğlendiren bütün dünyasal olayların nereden geldiğini, ardında ne olduğunu bilmeye başlar insan. Öğrendikçe, bilginin ardındaki gizemi de çözmek ister, ta ilk nedene, salt gerçekliğe ulaşana kadar.

İnsan sıradan hayatın sahteliğini bir kere kavradığı zaman, kendisinin bir daha aldatılmasına izin vermez. O dünyayı deneyimin gözüyle görür ve şöyle der; “Senden hiçbir şey beklemiyorum; eğer sana geliyorsam bu sana vermek içindir, senden almak için değil. Senin için her şeyi yaparım, fakat sana bağımlı olmayacağım.”  Hazret İnayet Han

Biz, deneyimlerimizle evreni zenginleştirip onun içinde sonsuzluğa kadar var olmak için buradayız. Varoluşumuzda deneyimlerimizin zenginliğine hapsolmadan, onlarla birlikte yaşamayı öğrenmek yogada yaptığımız. Birliktelik, iki ayrı parça değildir. Birliktelik, yolculuğumuzda bizi hedefe götürürken, yolculuktan ayıran diğer bütün görsel, duygusal ve ölümcül, her türlü deneyimin üstüne çıkmamızı sağlar. 

Deneyim yolculuğumuzda bize eşlik eden bedenimize iyi bakmak dileğiyle. Namaste.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder