18 Aralık 2014 Perşembe

Kendimi tanıyorum“Sizin bir tek kişiliğiniz var ve bu iyi ve kötünün ötesinde.” Deepak Chopra – Gölge Etkisi

Biz, içinde yaşadığımız dünyaya karşı gelmeye, onunla yaşamaya, ondan daha değişik olmaya, kabul edilmeye, sevilmeye ve birlik olmaya çalışırız. Çalıştıkça olmayanların altında ezilip yalanlar söyler ve o yalanlara inanmaya başlarız. Ondan sıkılıp yeni yalanlar aramaya, bulmak için gezmeye, okumaya, yeni sosyal alanlar, yeni görevler ve böylece yeni kişilikler yaratmaya çalışırız.
Doğduğumuzda boş olan içimizdeki kara tahta, artık kendi yarattığımız yalanlarla doludur. Bu yalanları tekrar silip baştan yaratmak ise önce buradan çıkmak istemeyi gerektirir. Çünkü her bir sırrımız, ta derinlere gömdüklerimiz, bir gün karşımıza çıkacak ve bizi daha da yoracaktır.
Farkındalık, cesaretimizi ele almaya, bilinçsizce savaştığımız gölge yanlarımızı onlar çıkmadan ortaya çıkarmaya yarayacak ve onlarla bilgelik ile anlaşmamızı sağlayacak tek aracımızdır. Ne yaptığımıza ve nasıl yaptığımıza gerçekçi bir bakış açısı, bizim her iki yönü de kullandığımızı anlamamızı sağlıyor.
Şimdilerde sürekli olarak hem bedensel hem de okuyarak yoga çalışıyorum. Okudukça anlıyor ve anladıklarımı, çoğunlukla olmadan hayata geçiriyorum. Fark ettiğim şu: Hızla yapıyorum ve başarılarımdan zevk almaya başladığımda yaptığım işi bırakıyorum. Bu ikilemi hayatım boyunca yaşadığımı hiç fark etmemiştim.
Şimdilerde yapabilmenin, yapamamanın, yaparken kendimi dinlemenin, bir daha bakmanın, başka yolu olup olmadığını araştırmanın tadına varıyorum. Olmayınca neler olduğunu, başarısızlıkla neler yapılabileceğini, sınırların zorlanmasının neler getireceğini anlamak için, kendimde “eski odunluk” olarak adlandırdığım kasılmanın, başarısızlıktaki utancın ötesinde yaşamayı öğreniyorum. Kendimdeki acelesizliği, yavaşlamayı ve durmayı tadıyorum. Kendimi tanımayı öğreniyorum.

Karmaşık görünse de mutluluk arayıp hep acı çeken, kötü ve umarsız çocuk rolünü üstlenen kişiliğimden mutluluğu arayana geçiş yapmak yerine, her tecrübenin, her duygunun altındaki yeteneğimi ve bilgeliğimi keşfetmeye doğru ilerliyorum. 
Namaste.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder