22 Ocak 2015 Perşembe

Asıl nefesBir insan yaklaşık 35 gün aç kalabilir, 4 gün hiçbir şey içmeden yaşayabilir, nefes almadan ise ancak birkaç dakika. Yaklaşık olarak bir dakikada 18 kez nefes alırız, yani bir saat içinde 1.080 kez ve gün içinde 25.920 kez nefes alıp veririz. Tanrı’nın bize bahşettiği bir hediye. Ama biz bunu bir hediye olarak algılamayız, sadece olması gereken gibi kabul ederiz.
Yoga yapmak için nefese ihtiyacımız kesinlikle var, nefeslerimizi düzenli alıp veremezsek yaptığımız sadece düzenli bir jimnastiktir.

Biz üç şekilde nefes alıp veririz:
  • Köprücük kemiği nefesi, yani omuzları ve köprücük kemiğini kaldırarak alınan nefes. Burada sadece bedenin üst kısmına, yani akciğerlerin üst kısmına nefes alırız.
  • Göğüs kafesinde alınan nefes ise, atlet nefesi olarak bilinir. Göğüs kafesinin iki yana doğru açıldığı nefestir. Burada ise sadece akciğerlerin ortasına doğru nefes alıp veririz.
  • Karın nefesinde ise, adından da belli olduğu gibi direkt olarak karına nefes alınır. Yani daha çok akciğerlerin alt kısmına nefes alınır. Bu nefes alış verişte, karın bölgesini göğüs kafesinden ayıran diyafram kasları, nefes alırken aşağı doğru çekilir ve bu sayede karın dışarı doğru şişer.
Bu üç nefes alıp verme şekli ile yeteri kadar nefesi bedenimizin içine alırız. Bu tür bir nefes alma ile dakikada yaklaşık ½ litre hava nefes yollarına alınır ve akciğerlerde emilir. Sakin bir şekilde nefes alabildiğimizde ise bir dakika içinde yaklaşık 6 litre havayı ciğerlerimize çekebiliriz.
Yogadaki nefes ise bu üç nefesin birbiri ile bütünlük içinde çalışmasından meydana gelir. Önce nefesi karın bölgemize çeker, oradan ciğerlerimize doldurur ve son olarak da göğüs kafesimize alırız. Böylelikle aldığımız oksijen, bir seferde yaklaşık 5 litreye ulaşır. Hatta yoga asanaları sırasında almayı başardığımızda, aldığımız nefesleri yavaşlatır ve dakikada yaklaşık 10 nefes alıp veririz ve böylece 50 litre havayı bedenimize alabiliriz.

İlk olarak parlak bir yıldız titredi, sonra uzayda hiç hareket etmeden durakaldı,
Ardından gökteki bütün dünyalar bir anda hareket etmeye başladı…
Gök kubbe ve bütün gezegenler kayboldu, sadece bütün her şeyi kaplayan ve her şeye hayat veren o güçlü NEFES kaldı.

Vincent Van Gogh

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder