14 Nisan 2015 Salı

Kapha doshaDoshaların en sonuncusu veya üçüncüsü Kapha Doshadır. Kemikleri belirgin, ağır abinin tipik bir örneğini oluşturur. Hem yapısal, hem fizyolojik, hem de psikolojik olarak ağırdır. Bu ağırlıklarının altında sağlamlıkları, kayıtsızlıkları, güvenleri yatar.

Kendilerine güvenirler ancak egoları yoktur. Kendileri ile barışıktırlar, ama bir kez birine veya herhangi bir şeye bağlandıkları zaman bağımlılık geliştirirler. Yaşamla iletişimleri, hem görünüşlerinde, hem yaşam tarzlarında, hem de düşüncelerinde bütünleşmiştir. Bu bütündeki ağırlık, onların yenilikleri zor kabul etmesine, rutini sevmelerine, tembelleşmelerine, metabolizmalarının yavaşlamasına yol açar.

Kabul ettiği gerçekliğin içinde kayıtsızlık  ve gerçekçilik ilehayatını sürdürür. Ayrılma ile ayrışmanın ayırt edilmesini öğrenmesi, onun yaşam içindeki kayıtsızlığını empati ile pekiştirerek dengesini bütünlemesini sağlayacaktır.

Yoga, ayurveda, vedalar, vedik astroloji ve psikoloji bir bütün. Bu bütün içinde yaşamı öğrendikçe her birimiz içimizde var olan bütün bu özellikleri kullanmayı öğreneceğiz. Geliş ruhumuz ile dünyayı terk edişimiz arasındaki tek fark bütünlüğümüzün tamamlanması.

Yoga yolunda ilerleyerek her birimiz, günlük yaşamlarımızda bu dengeyi ve bütünlüğü dünyadan ayrılmadan bulmayı amaçlıyoruz. Her birimizin amacı aynı ancak yolu farklı.

Farklı yolların, yeni yolların, uzun yolların olabileceğini kavradıkça farklılıklarda da kendimizi bulmaya başlar ve farklılıkların bütünleştirmesi ile büyüyeceğimizi anlarız.

Dengeli olmak yerine bütünleşmenin keskin, tatlı, acı ve mayhoş tadını her an bedenimizin her alanında hissedebilmek ümidiyle…
Namaste.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder