23 Nisan 2015 Perşembe

Pilates, yoga, zayıflıkBizi bir forma sok, Miray.
Merak etmeyin, bu hızla yaza kadar istediğiniz gibi olursunuz.

Pilates dersine başladım. Forma girmek değildi benim amacım, kızımın skolyozuna bu kadar yardımı olan bu tedavi yönetminin ne ve nasıl olduğunu görmekti. Ancak derste bu tür konuşmalar geçince, kendime dönüp bakma ihtiyacı duydum. Evet yaş, menopoz, tiroidler derken son üç senede giderek beden değişikliğine uğradım. Ancak bir tek bu değildi beden değişikliğimin sebebi. Aynı zamanda son üç senedeir yaptığım yoganın artışı, sürekli hale getirdiğim terapim (Gestalt Terapi) ve kendimle kavgalarım yerine içimdeki bütünlüğü aramam.

Zayıflamak, forma girmek için bugüne kadar hep öğretilen, şunlardan vazgeç, bunu yeme, yediğin yemeklerin porsiyonunu küçült, spor yap idi. “Kilonuz, sizin dünyayla olan ilişkinizin bir yansımasıdır” diyor Charles Einstein (Yazar, Filozof ve Matematikçi), “Beslenmenin Yogası” adlı kitabında.

Zayıflamak için bir şeylerden vazgeçmemiz gerekmiyor. Sadece duygularımızla tanışmamız ve onlara bakabilmek, Bengü Hocamın dediği gibi “Seni gördüm, anladım” diyebilmek, kendini dinlemeye niyet etmek, kendini ve bedenini sevmek ve yiyeceklerle olan bağlantıyı değiştirmek gerekiyor. Ayurveda günlerinden sonra, biraz olsun yiyeceklerle ve bedenimin bana dediklerine kulak verebilmekle uğraşırken, utandığımda veya ne tür bir davranış sergileyeceğime bir türlü karar veremediğimde yemeyi tercih ettiğimi ve tercihimde de sadece ağızımı doldurmak ve nefesimi bir anlık da olsa kesmek için yediğimi fark ettim.

Yoga bizi zayıflatmaz, hatta kaslarımızın yoğunlaşmasına neden olduğu ve kaslar yağdan daha ağır oldukları için tartıda daha da ağır görünmemizi sağlar. Yoga ile sadece bedenimiz şekil alır ve beden yapımız kendi içinde bir dönüşüme uğrar. Bedende yarattığı rahatlama hissi ile duygusal kilolarımızın artmasını önler. Yapılan her hareketin içinde hissettiğimiz oyunsal sevinç, kendimizi tekrar bütün hissetmemize neden olur, daha az gerginlik de daha az yağlanmamıza.

Yoga rekabet, esneklik, bir yapabilme yeri değildir, sonsuzluğun ve anın içine yapılan bir yolculuktur. Yoga, öz farkındalıkla yaratılan bir disiplindir, kendini gererek kontrol etmeyi veya sıkmayı gerektirmez. Bütünlüğü ve olanı tanıma cesaretini gerektirir.
Namaste…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder