16 Nisan 2015 Perşembe

Yaşam mozaiği“Bedenlenmenin acı, tatlı, mayhoş ve keskin tadına varma cesaretini göstermektir yaşam.” Anonim

Annemle babam, yaşam içinde bilinçli veya bilinçsizce, maddi olarak ya da yaptıkları ile birçok insana örnek olmuş, deneme cesaretini göstermiş, tökezlemiş, sabit kalmış, kendilerini ve bizleri büyütmüşlerdir. Fikir anlaşmazlıklarımız, görüş ayrılıklarımız çok olmasına rağmen ailede her birimiz yardım, sevap işlerini ortak bir alan içinde yürütmeyi amaç edinmişizdir. Geçen sene eylül ayında, bu amaçla ve yoganın gereklerinden olduğuna inandığım “SEVA” fikri ile yola çıkarak, her birimizin maddi ve fiziksel alandaki varlığını üst üste koyarak bir vakıf kurma fikrini benimsedik. Kolları sıvadık, nisan ayının sonunda devlet kapısında resmileşecek olan ANTES –Arif Nevin Tamaç Eğitim ve Sağlık– Vakfının kapılarını, 8 Mart Kadınlar Günü’nde, annemlerin bir arkadaşının kızı olan Işın Avcıoğlu’nun vakfa hibe ettiği resimlerin sergisi ve satışı ile açtık. Serginin geliri ile Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesine, 90 pijama, 80 adet çocuk bezi aldık. Ayrıca eğitimin sadece okuyarak olmayacağı, yaratıcılığımızın, içimizdeki hazinelerin, farkındalığımızın, zihinimizdeki düşünce ve kalbimizdeki duyguların bir bütün olduğu ilkesi doğrultusunda çocuklara boya, ahşap, sicim, boncuk ve daha bir sürü el işi malzemesi ve bilgisayarla yazıcı aldık.

Çocukların kendilerini, iç dünyalarını, hastalıklarını, ailelerini ve bedenlerini anlatarak ortaya çıkardıkları bütün bu işleri, 21-22Nisan’da Hilton Otel’in bize verdiği bir bölümde sergileyip satacağımız bir kermes düzenleyeceğiz. Bu kermesten alacağınız her parça, çocukların, büyüklerin, kalpleri ile dokundukları ve kendileriyle bütünleşmenin farkındalığı ile dünyada olmanın tadına varabilmelerini sağlayacak. Bu çaba katkılarınızla büyüyecek.

Bir çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak, yaratıcılığını geliştirmek için 1 lira da sizden olsun.”

Bazı mağazalar, restoranlar ve kafelerde bulacağınız cam şeker kutularımızdaki, Diyetisyen Hatice Karslıoğlu’nun bize taze taze hazırlayarak hediye ettiği doğal ve şekersiz kurabiyeleri, minik kek ve buğday topçuklarını alarak 1 liralık bağışlarınızla, evrende bir yıldızın daha rahatça yolunu bulmasına yardım edebilirsiniz.

Bütünlüğü bedenimizde fark etmektir yoga, bağları hissetmektir, bağımlılığı kırmaktır. Yoga aslında bir yaşam mozaiğidir. Farklı kırıkların birleştiği, farklı renklerin beraberce ışıldadığı bir kaleidoskoptur. Yoganın ne bir tarifi ne de bir anlatımı vardır. Ta derinlerimizde, zihnimizde, duygularımızda, sokaklarımızda, tarihimizdedir yoga.

Bu bütünü yaşamak da yoga olmaktır. Namaste…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder