21 Mayıs 2015 Perşembe

Antes Vakfının kuruluş amacıYönetiminde yer aldığım Antes Vakfının nasıl kurulduğundan "Yaşam mozaiği" adlı yazımda bahsetmiştim. Vakfın kuruluş amacı; çocuk, genç ve artık çocukluğa doğru yol alan yaşlılarımızın, aktif olarak hayat içinde rol almalarını sağlamak için bedenlerini bilinçli bir şekilde kullanmayı öğrenmelerini temin etmektir. Ayrıca kendilerine, çevrelerine ve her türlü canlıya karşı güven, sevgi duyarak,  kendilerinin ve dünyanın sunduğunu düşündüklerinin daha da ilerisine adım atabilme cesaretini bularak, değişim içinde kendilerini yeniden deneyimlemeye hazır olmalarını sağlayacak bir gücü geliştirmeye yardım etmektir.

Kendimizi, başkalarını ve bize öğretilen bilgileri kötüye kullanmadan, verilen günlük, hayata dair ve entelektüel bilgileri, hayatın içinde bütünün ve kendimizin hayrına kullanmayı öğrenmek ve öğretmektir vakfımızın amacı. Vakfımız, hayata tanıklık etmeyi, ayrı gözlerle dünyayı algılamayı ve insan gücünün etkili ve sağlıklı kullanımını algılamayı amaçlamaktadır.

Disiplin, inanç, yoga, meditasyon, sanatsal faaliyetler, yarenlik ve bütünlüğün iç içe girdiği bir ortamda, yazıp çizerek hayatımızın hikâyelerini yaratmak, mozaiklerle hayatımızın renklerini seçmek, bedensel hareketlerle (yoga) sağlıklı bir bedene kavuşmak, meditasyon ile zihnimizin hızına yetişmeyi ve onu sakinleştirmeyi öğrenmektir. Bütün bunları yaparken yaratıcılıkla yapılan sergilere ev sahipliği yapmak; yaratıcı resim ve fotoğraflardan özel tişörtler bastırarak onların satışını sağlamak; sağlıkla ilgili psikoloji, Doğu ve Batı tıbbının bir araya geldiği workshoplar ile yeni bir bakış açısı geliştirmek; geliştirirken bu bilgileri çevremizdekilerle paylaşmak ve paylaşırken bunun karşılığında aldığımız paralarla hastanedeki çocukların kişisel, sanatsal ve eğitimsel ihtiyaçlarını karşılamak; yaşlıların yalnızlıkları içinde kaybolmadan tekrar çevreleri ile ilişkiye girerek, kendi deneyimlerini paylaşarak faydalı olmalarını ve fayda sağladıkları bilinci ile yaşamlarını sürdürmelerini sağlamaktır.

Yaşamda ne, neden, ne için, ne yüzünden soruları yerine kendimize “BEN KİMİM!” sorusunu daha ciddi bir şekilde sorarak, kendini tanımayı beraberce öğrenmektir Antes Vakfının amacı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder