28 Mayıs 2015 Perşembe

Manipülasyonun anlamıHer şeye bir anlam vermekle hayatımı zorlaştırmışım gibi geliyor. Anlamları değiştirmek, kalıplarımı yıkmak, onun yerine başka bir şey koymak ne kadar da zor ve bir o kadar da anlaşılmaz geliyor.
Neden anlaşılmaz?
Yani ona inandım, şimdi neye inanacağımı bilmeden yeni bir tanım arıyorum?
Neye mesela?
Mesela manipüle etmek! Ben bunun kötü bir şey olduğuna, dürüstlük olmadığına, yalancılık olduğuna, güvenin kötüye kullanımı olduğuna senelerce inandım. Oysaki her bir ucu ve uçlardaki nitelikleri kullanmanın dengeyi getireceğini, dengenin de hiçbirine bağlanmadan yoga dilinde özgürlük getireceğini anlatıyorsunuz.
Evet, bu haftaki ödeviniz, bir manipülasyon denemesi ve denemenin sonucunu bana anlatmak!

Ben kafamda bütün sorularla Özge Hanım’ın yanından çıktım, ne nasıl deneyeceğimi, ne kime karşı kullanacağımı bilmeden. Hatta içimde şu sözler çınlıyor: “Annen senelerce diğerlerine olanları göstermemek için bu şekil davrandı, şimdi senin en nefret ettiğin işi kendi terapistin yapmanı istiyor”. O sırada kızım aradı ve bana bir türlü içime sindiremediğim bir arkadaşı ile dışarı çıkacaklarını söyledi. Ben önce sakin bir şekilde “Hayır” dedim, o kabul etmedi, sonra laf lafı açtıkça uzattı. Ben cevap vermeden dinliyorum, bir anda “Aha işte kullanma zamanı” dedim. Artık susması gerektiğini anlatmak için ona çok sinirlenmiş şekilde bağıracağım, diye kafamdan geçirdim. Bir anda delirmiş gibi bağırmaya, artık bu sözleri duymak istemediğimi söylemeye başladım ve sözlerimi dikkatlice seçip onu yaralamadan, bağırma ve kızgınlık halimi abarttıkça abarttım. Sonunda kızım sustu.Tam bir sessizlik ve telefonu kapattım.

Kesinlikle suçluluk duymadan, ne istediğimi bilerek yaptığım, kırıcı herhangi bir laf söylemediğim ancak sesimin şiddettini kullandığım bu an, tam bir karşılığı olmayan varoluşun kendisi idi. Amacım gereksiz sözler sarf etmemek, niçin, nasıl anlatmadan, geçmişi ve gelecekte olacakların bir tahlilini yapmadan cevabımı iletebilmekti.

Yoga kitaplarının her birinde, acı çekmeden ve zevk almadan hayatın olmayacağı ve bunun sonsuz bir girdap, bir etkileşimler zinciri olduğu anlatılır. Ve sonra ben de hep hem hayattan, hem babamdan, hem de anladıklarımdan bu acıyı yok etmek için uğraştım. Oysaki bu döngü benim, insanların ve bütün doğanın gelişimini, değişimini ve dönüşümünü sağlamak için var.

İçimde yapmak istediğimi bilip kararlı olduğum ve beklenti yerine o anda uygun bulduğum tepkiyi sadece anın gerektirdiği şekilde verebildiğimde,  suçluluk, utanç ve korku duymadan taktığı bir maskeyi, giydiği bir kostümü ve ezberlediği bir rolü oynayan benin özüne zarar vermeden, aynı saflıkta kalışını sağlarım. 

Benim bildiğim artık manipülasyon kelimesinin anlamının, gerektiği yerde kullanılan bilinçli rol oynama olduğu. Her anın farkındalığı ve sürekli bir dikkat içinde istediğim anda giyip çıkarabileceğim elbiselerin sonsuzluğunu ve hafifliğini yaşamanın tadına yeni yeni varmaya başlamak.

Hatıraları, olanları ve önyargıları biriktirmeden, onların tohumlarını sürekli yeşertmeden yaşanacak bir toparağa adım atmanın hafifliğini gün be gün ve an be an yaşamak dileğiyle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder