2 Temmuz 2015 Perşembe

Disiplin“Disiplin nedir?”, “Sevgi nedir?”, “Ben kimim?” gibi sorular kalbimi kurcalıyor son 9 senedir. Her gün olmasa da zaman zaman bütün bu sorulara cevap aramak, yeniden tanımlayabilmek, onları yaşayarak öğrenmek ve değişik biçimlerde deneyimlemek ile yeniden kendimizi, evreni ve varlığımızı keşfetmekteyim.

“Disiplin, zevk veren her şeyden uzak durmamızın veya her ne olursa olsun kendimizi kontrol etmemizin söylenmesi değildir, tam tersine disiplin kendimizi salıvermemize izin veren cesareti verir. Bu, acı veren alışkanlık halindeki kalıplarımızı, aykırı düşmemizi destekleyen bir tür bozma sürecidir.” Pema Chödron – “Her Şey Darmadağın Olduğunda”

Disiplinin bir dengeyi yakalamak olduğunu bugünlerde anlıyorum. Ne bırakalım geçsin, ne sürekli yapalım. Bir temeli oluşturmak için gereken enerjiyi, sağlamlığı, sabrı ve olanı olduğu gibi görmeyi sağlar disiplin. Anda yaşamanın, “yapabildiklerim ve yapamadıklarımla beraber nasıl yeni bir çözüm bulurum”un cevabı imiş disiplin. Gayreti, sabrı, heyecanı ve coşkuyu tatmak.

Aralık ayının 1. gününden itibaren 24 Aralığa kadar içinden hediyeler çıkan veya çikolataların olduğu kutular satılır Almanya’da (Adventskalender). İsa’nın doğumu olduğuna inanılan güne kadar beklemeyi zevkli kılan ve çocukların sabah neşe ve beklenti içinde kalkmasını kolaylaştıran, hayatta her gün içinden ne çıkacağını bilmediğimiz bir hediye kutusu gibidir.

Her gün hediyeleri açma cesareti ile uyanışa doğru bir koşuş…
Namaste.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder