1 Ekim 2015 Perşembe

Burs başvurularıYöneticisi olduğum Antes Vakfından burs almak için başvuruların nasıl yapılacağını sorduklarında bilemedim. Ben eskiden yardım ettiğimde, yardım alan çocuğun bana yazdıkları, ailesi ile yaşadığı yeri anlatan resimleri ve hayalleri ile ilgili mektuplarını okumayı çok severdim. Uzak olmasına mesafece uzak, ama bir o kadar yakın bir yerlerde ve kalbimde hissettiğim, doktor olan ve Nicaragua’da yaşayan bir çocuğum olmuştu.

Vakıfla ilgili reklam ajansı ile görüşürken, “Web sitesine burs alan çocukların geçmişini ve neden bu yardıma muhtaç olduklarına dair anlattıklarını koysak ne olur” dediğimde, “Yok çok utanırlar, kimse yapmak istemez” dendi. O günden bugüne kafamda bu soru. Arkadaşlarıma sordum, “Bence güzel fikir” diyen yandaşlarla karşılaşmak beni mutlu etti.

Bayram ziyaretim sırasında halam, “Ya ben de çocuk okutuyorum” dedi. “Ben üniversiteye başlayacağım sene babamın işleri bozulmuş ve beni okutamayacak kadar dara düşmüştü. Babam gece eve geldiğinde beni sürekli ağlarken bulmaya başlamıştı. Neden ağlıyorsun kızım, dediğinde, ben okuyamayacağım, diye cevap vermiştim. Ben seni sırtımda taş taşır gene okuturum, dedikten sonra, yardımların gelişi ile benim üniversite yıllarım başladı, bunu burs verdiğim çocuklara anlatıyorum.”

Yardımın nasıl ve kimden geldiği, neden yardıma ihtiyaç duyduğumuz değildi önemli olan, dile getirebilmekti. Yaradandan, evrenden, Ayşe teyzeden, Arif amcadan yardım dileğinde bulunabilmekti. Hayallerimizi anlatabilmek, okumanın bize ne kazandıracağını, gittiğimiz yerden neler elde edebileceğimize dair hayalleri kelimelere dökebilmekti.

Vakıf olarak amacımız, çocuklarımızın kendilerine dürüst olarak olanı biteni anlatacağı, uzun ve meşakkatli bir yolu beraber yürümeyi sağlamak.

Başvurularda bulunacak herkesin, vakfa gelmeden önce kendilerine ve bağış yapacaklara bir mektup yazmaları ve kendi resimlerini veya seçtikleri bir kahramanın resmini vermeleri gereklidir. Hayatlarının senelik dönemlerini bizlerle paylaşırken, bitirdikten sonra da bizim ayrılmaz parçamız olacak bu kişiler gönlümüzde kalacaklardır.

Bizler büyük bir aileyiz yeryüzünde, bu ailenin bir parçası olmaktan her birimiz bir pay alalım.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder