6 Ekim 2015 Salı

İstikrarBütünleşme!
Bütünleşme istikrardır, bağ kurmaktır, takılı kalma değildir.
Yani rutin değil midir? Bütün bu kavramlar benim hayatı algılamamı zorlaştırıyor Özge Hanım.

İstikrar niye konumuz oldu ki? Biz ego, bağlanmak, ilişkiler ve bütünleşmeden yola çıkmıştık, nasıl geldik buralara. İstikrar, benim için rutindi. Oysaki istikrar, sebat isteyen bir tarlayı gerçekten doğanın kanunlarına uyarak işleyebilmeyi gerektirir. Beklerken hareket halinde kalabilmeyi, aklı oraya takmadan, yaşamın içindekileri fark etmeyi, istediğimiz gibi olmadığında yeniden başlayabilmeyi, yaptığımıza inandığımız, başarının geldiği gün vazgeçmeden bir süreliğine ayrılmayı… Bakabilmeyi, yeniden yaratabilmeyi, öğrenmeyi ve öğrenmenin tadıyla öğrendiklerimizi de bir yerlere ekerek hayatın içinden geçebilmeyi gerektirir istikrar.

Şiddetsizliğin en büyük yandaşı, şiddetin de en yakın arkadaşıdır. Beraber büyürler ki gerektiğinde kendini görebilme yetisini kaybetmesin insan. İstikrar kendini görebilme sanatıdır. Kendine dur diyebilmektir.

İstikrarlı bir şeylerin arayışına girmeden bizde uyandırdığı anlamı ortaya koymadan kelimeleri kullanmaktan kaçınalım. Hissetmeyene kadar da kullanmayalım o kelimeleri. Söze döktüğümüzün özden geldiğini bildiğimizde, onu günlük hayatımıza geçirmek, zorla uygulamak ya da yapmak zorunda kalmayız.

Biz sadece o oluruz.

John Legend'ın "All of Me" şarkısını dinleyerek namaste.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder