29 Nisan 2016 Cuma

Yaşam bir keşif


Bizler neyi neden yaptığımızı bildiğimizi düşünürüz. Bundan emin olmak demek kendini tanımak, kendinle rahat ve mutlu olmak, kendinde acıyla baş etme yeteneği bulmaktır. Çocuklarımız ise bu bilmemenin en iyi örneği. Evren’le konuşurken oğlumun ne istediğini bilmediğini, henüz bölümüne karar veremediği için ülkeye de karar veremediğini söyleyince, Hollanda’da bir eğitim biçiminden bahsetti. “Liberal Arts University” veya “Liberal Arts and Science” denen bu yöntemle, ne seçeceğini tam bilemeyen kişiler, istedikleri çeşitli bölümleri deneyerek, ne olabileceklerine karar verme yeteneğine sahip oluyorlar. Sadece olabileceklerini değil, neler yapabileceklerini ve neler yapmak istemeyeceklerini öğreniyorlar. Bir diploma sahibi oluyorlar mı? Hayır, ancak kendi bilgilerine varıp neler yapabileceklerine dair bir öğrenim yapıyorlar.

Bizler işte bunu öğrenemeden hayata atılıyor ve olması gerekenler ile ve anlatılanlarla yetinip bildiğimizi zannediyoruz. Aynı yogada olduğu gibi… Bize bir hareketi neden, nasıl yapmamız gerektiği, hangi konuda bize bedenen, ruhen ve zihnen yardımcı olacağı söyleniyor ve biz de öyle olacağına inanarak bu hareketleri aynı söylendiği gibi yapmaya başlıyoruz. Kesin mükemmeliyet çizgilerini matın üstüne bile taşıyarak bedenimizi bilmeden, oraya nasıl varacağımızı deneyimlemeden, orada olmak için kendimizi kasıyoruz.

Oraya gitme yolu ayrı bir deneyim, gidince neler olduğu ayrı bir deneyim, o deneyimden neler alıp, onlarla neler yaptığım ayrı bir deneyim. Yapmaya başladıktan sonra neden yapmak istediğim ve istemediğim ayrı bir deneyimdir. “Neyle temas ettim de bu oldu?” yerine “Temas ederken neler hissettim, bu duygunun içinde kalabildim mi?” sorusunu sormakta yarar var.

Her hissettiğim bir anda değişecek, yarın aynı hareketi aynı şekilde yapamadığım gibi aynı duyguyu yakalamak için yapacağım her şey beni daha da yoracak ve o günkü hali bulamayacağım. Hayat bir şaşırtmaca, yaşam ise bir keşif.

Her gün keşfedebildiklerimizle ve her şaşırdığımızda yeniden başlayabilmekle bu hayatı güzelleştiririz.

Namaste… Sürprizlerle dolu bir hafta sonu dileğiyle!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder