26 Temmuz 2016 Salı

Araştırmak ve incelemek


“Araştırmak ve incelemek, ruhumuzun doğal ve temel ifadesidir.” Godfrey Devereux

Araştırmak ve incelemek aslında çok zor biz insanlar için. Bizler bildiğimizi zanneden, öğrendiklerinden dolayı düşünmek yerine ortaya savlar, kurgular koyan ve bunların öğrendikleri ile bağdaşmasından genel sonuçlar çıkaran bir yapıya sahibiz. Bu yapı bizim içimizdeki endişeyi artırdıkça da, karşımıza çıkan her probleme çözüm bulmak yerine, bildiklerimizle onu eğip büker, yeteneklerimizi problemi çözmekten çok, problemi alt etmek için kullanırız. 

Yogayı, araştırma ve inceleme için yaptığımızda duyarlılık, dürüstlük, açıklık, yakınlaşma ve onama ile kendimizi hareketlere bırakır ve içimizde uyanan bu duyguların hoşluğu ile ilkel bataklığımızın derinliklerine bizi çeken acıma, rekabet, temassızlık, ayrımcılık, ötekilikten kurtuluruz.

Duyarlılık, ince farklılıkları ayırma yeteneğini doğurur. İnce farklılıkları ayırt etme yeteneği, örtülü ifadeler yerine dürüstlüğü, yapamadıklarımızı ve yapabildiklerimizi keşfetmeyi, neyi nasıl yapabileceğimize bakmayı öğretir. Sordukça, söyledikçe açıklık getirir ve anlamadıklarımızı kendimizce öğrenmenin ve kendi yolumuzla yeni metotlar keşfetmenin farkına varırız. Yenileri öğrenmek, beraberliğin bize verdiği gücü fark etmeyi, onda olup bende olmayanı görmeyi değil, bütünlük içinde yol almayı sağlar.

Başarılarımızın ve başarısızlıklarımızın tadına varıp, kendimizde ve karşıda olanı yeni bir anlayış, yeni bir göz, yeni bir duyma ile yeniden şekillendirip, gücümüzü ve güçsüzlüğümüzü birleştirebiliriz.

Namaste! 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder