12 Ağustos 2016 Cuma

Yolu görmek


Farkındalık, yoga, yol, ne derseniz deyin bize çok değişik şeyler fark ettirebilir; neleri nasıl yapabileceğimiz ve imkânlarımız hakkında yol gösterebilir, şunu veya bunu yapmaya karar verdiğimizde önümüzde ne tür imkânlar olduğunu fark etmemize yardım eder. Ne gezegenler, ne fallar, ne de herhangi bir öğretmenin bize vereceği akıl bizim yolumuzu bulmamıza yarar. Sadece söylenenleri yapmak yerine, araştırmamıza neden olur farkındalık. Yolu görmemiz için sunulan imkânları değerlendirmektir, öğretmenler, fallar, psikoloji ya da astroloji. 

Ne türlü bulduğumuz fark etmez farkındalığı. Bazen birini dinleyerek, bazen astrolojik haritadan yararlanarak, bazen fal baktırarak, bazen psikoloğa giderek, kendimizi tanımadır yol ve her yol gibi bunun da zorlukları ve kolaylıkları vardır. 

Kendimizi bulurken yararlandığımız öğretmenler, fallar, astroloji, psikolojik danışmanlıklar bizi daha hızlı kendimizi tanımaya doğru götürür. Bize verilen bilgileri iyi kullanabilmeyi öğrendikçe, kendi iç sesimizi duymayı, nerede durmak gerektiğini, nerede konuşmak ve nerede susmak gerektiğini öğreniriz. 

Her birini denemek ve bize getirdikleri yararları, yolumuzu nasıl kolaylaştırabileceklerini, hangi yardımın bize daha çok hitap ettiğini bulmak bazen yıllarımızı alsa da, her deneyim bizi bizden uzaklaştırmak yerine, bizi daha çok bize yaklaştırır.

Farkındalık için bütün geçirdiğimiz deneyimler önemlidir, yaşamayı bilmek ve yaşarken gerçeği gözlemleyebilmek. Dikkat edilmesi gereken tek unsur ise değişir ve dönüşürken takıldığımız alanları  görebilmektir. Takıldığımızı fark etmediğimiz anda kendimiz ile bağlantımızı koparır, salt olmayan bir gerçekliğin içinde kuyruğunu arayan bir köpek gibi kendi etrafımızda döner dururuz.

Farkındalığı artırmanın tek yolu her olayın önemini fark edip, onu değişik bir açıdan da takip edebilme yeteneğini geliştirmektir.

Kötünün yararını, iyinin zararını, yanlışın içindeki doğruluğu, doğrunun içindeki çarpıklığı, söylenenin içindeki karmaşa ve düzeni fark ettiğimizde kendimizle buluşmaya başlarız. 

Her birimiz aynı labirent içinde kendimizi kovalıyoruz. Bilmemiz gereken tek şey labirentin birçok yoldan çıkışa doğru gidebileceği.


Namaste.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder