22 Kasım 2016 Salı

Gözlem, Algı, Kavrama, Sezgi, Birlik


Gözlem; keskin ve kesindir. Detaylara dikkat eder. Ancak bu kadar kesin olduğu için sınırlıdır. Etrafını ve yakınını görmez. Bu kadar kesin olduğu için bazen çok yakın, bazen istilacı, bir şekilde kaskatı ya da merhametsiz ve saldırgan olabilir. Bilim için ön şarttır.

Algı; bağımsızdır. Bazen mesafeye ihtiyacı vardır. Bir çok şeyi bir anda fark eder, seyreder, bütün hakkında bilgi edinir, kendi alanındaki en küçük detayın farkındadır. Bir şeyin ya da bir gözlemin anlamını kavrar. Ve anladığına bir de anlam ve bilgi yükler.

Kavrama/Anlayış; aslında gözlem ve algı olmadan herhangi bir akıl yürütme olmaz, tabii anlayış/ akıl yürütme olmadan algı ve gözlemde olamaz. Ancak hepsi birlikte var olursa o zaman bizler anlamlı bir şekilde hareket edebiliriz.

Sezgi; kavrama ile sezgi bir görünse de tam olarak aynı değildir. Sezgi anlayışın yardımı ile bir sonraki hamleyi yapabilmeye yardım eder. 

Birlik; benim diğeri ile aynı dalga boyutunda olmamı, onu anlamamı sağlar. Onun içinde kaybolmadan, ondan ürkmeden ve kendimden ürkmeden ve kendimle bütün içinde kalabilme yeteneğimdir.

Bütün bu terimleri Bert Hellinger yukarıdaki benim tercümelerimdeki kelimelerle açıklamış. Her biri bir diğerinin içinde var olan, her biri bütün için gerekli olan unsurlar. Bizler kendi algılarımızın içinde kalırken bazen kendi bedenimizi bile duymadan, hayatı algıladığımız zanneder ve bir de bildiklerimiz ve öğrendiklerimizle diğerini yargılar, diğerlerine akıl verir veya diğeri ile kendimizi kıyaslarız.
  
Önce kendimizle, yani bedenimiz, zihnimiz ve ruhumuz ile bir dalga boyutunda olmayı anlamak gerektiğini öğretir yoga. Matın üstüne çıktığımız andan itibaren kendi bedenime doğru bir yolculuğa başlarım. Dışımdakinden, içimdekileri anlamaya, duymaya ve anlayabilmek içinde zihnimdekileri boşaltmaya başlarım. Zihnim boşladıkça da ruhumun derinliklerindeki beni tanımaya başlarım.

İnsan olmak kendi içinde yeteri kadar karmaşık bir durum. Pek çok seçim ve pek çok çelişki içinde diğer insanların arasında yol almaya çalışırken, kendi ihtiyaçlarımızın farkına varabilme savaşını veriyoruz. Bütün kararsızlıklarımızın ve keşmekeşimizin içinde yoga bize kılavuzluk edip, daha derinlerimize inip kendi özgünlüğümüzü bulmamıza yardım eder. Daha zengin ve dolu bir yaşamın sırrını buldukça, yaşamımızı daha becerikli ve bilinçli olarak yaşarız. 
  
Ustaca yaşanacak bir hayatın kapısını aralamak için ne bekliyoruz….Namaste..!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder