15 Kasım 2016 Salı

Kendini aramak
“Taa dibe indikçe nerelerde neler saklı onu öğrendikçe kendimi ve bütün insanlığı tanırım.” Anonim

Bizler öğrenilmişliklerin çocuklarıyız. Anneler ve babalarımızdan öğrendiklerimizi uygulamak bize güven verir. O güven içinde neyin nasıl yapılması gerektiğini biliriz ve yapılacak şey hakkında bilgi sahibi olmak bizi biz yapar.

Bazen bu öğrenilmişlikler bizi yorar, o zaman marjinal olmak, tersini yapmak, denileni başka bir şekilde yapmak benim sınırlarımı genişletir, genişletirken beni yorduğunu taa ki neden bu şekilde yaptığımı anladığımda canımın isteğine kavuşurum.

Yogada bu yüzden revaçta verilen derslerde hoca neyi nasıl yapacağımızı söylüyor bizde ona göre bu hareketleri yapmak ve bedenimizi geliştirerek aynı çocukken olan elastikiyete dönebilmek, zayıf olup güzel görünmek, genç kalmak ve genç kalırken hayranlık toplamayı ümit ediyoruz.
Hocalar, bu hareketleri söylenen gibi yapmak için önce kendilerini tanıyor, variasyonlar ile önce o hizalanmaya gelebilmek için bedeni nasıl çalıştırıcaklarını öğreniyor ve ondan hizalanarak hareketi kitabın söylediği gibi yapmaya başlıyor.

Hizalanmak kendi içinde birliğe gidebilmek anlamındadır aslında. Zihini, bedeni ve canı birbiri ile hizalamayı öğrenmektir. Her öğreniş bize içimizdeki yeni bir olasılığın kapısını önce aralamayı sonra o kapıyı açmayı isteyip istemediğimize karar vermeyi öğretir.

Bilmişliklerimiz ise kapıyı açmadan bize kapıyı görmemeyi öğretir. Görmeyi bilmez olan aptal, zekası az, yapamayan, başarısız, kötü, topluma uygun olmayan, egosu yüksek, kendini beğenmiş, kibirli….ve daha neleri içinde taşır.
Öğrenmişlikleri bırakabilmek, bir an durup ne yaptığına bakabilmek ve yaptığının acı vermesi, ağrı yapması ile bir başka şekilde yapabilmeyi denemek aslında yoga. Hem yaşam içinde, hem de matın üstünde.

Değişik olmak, Avrupa kültürü almak, amerikayı görmek, başka ülkeleri ve dilleri keşfetmek, diğer bir işle hobi olarak da uğraşmak bize bütünü görmede yardımcı olur. Bütünü görürken yapılan işin başka şekilde yapılabileceğini gösterir. Bizi olduğumuz alandan bir anlık da olsa çıkarır.
Birini bir diğerinin yerine koymak yerine, aynı işi diğeri gibi denemeyi, dönüştürmeyi ve dönüştürürken sürüdürebilmeyi sağlamak dileğiyle!Namaste…. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder