4 Kasım 2016 Cuma

Variasyon
Kendi bedenim sınırlarım olduğunda, ulaşacağım özgürlük bu beden içinde önce neleri yapabileceğimi bulup, tanıyıp ardından da neleri yapamayacağımı düşünüp anlamaktır.
Kendi sınırlamalarım içinde ben hem bedenimi, hem de zihnimi tanıdığımda, başka nitelikleri bu yapabilirlik içinde nasıl yaparım sorusunu sormaya başlarım. Bizler yoga duruşlarında bunlara variasyonlar adını veriyoruz.
Variasyonun kelimesinin anlamı, farklılık, dönüşme, değişikliktir.
Variasyon benim bir pozu öğrenirken kendi sınırlarımı çok iyi tanıdığımı zannedip, pozu yapamadığım fikrinden beni çıkarıp, pozu değişik bir şekilde yapmama yardımcı olur. Sonrasında beni güçlendirip, destekleyip, kuvvetlendirdikçe ve esnekleştirdikçe, variasyondan ikinci bir variasyona geçerek biraz daha hareketin özüne doğru giderim. O sırada bedenimi tanırım, bedenimi tanıdıkça zihnimin, çevrenin ve öğrendiklerimin bana neleri dayattığını anlarım ve anlayışım geliştikçe hareketlerim başkalaşır. Başkalaşma yapabilirliğin, öğrenebilme kabiliyetimin ilk adımıdır.
Eğer niteliklerimi ve niceliklerimi kesin ve keskin sınırlar içine koymazsam ben dönüşüme girme yeteneğine ve deneme kabiliyetine sahip olurum.
Kendimi kötülemek ve kesin sınırlarımı çizmek yerine yoga asanalarını rahatlık alanımı bularak yaparsam, o zaman dönüşüm içinde bir yer açabilmek için sınırları olmayan, zekası çok yüksek, dönüşüm kabiliyeti ve esnekliği mükemmel olan omurgamı kullanmayı öğrenebilirim.
Manipülasyondan variasyona bir geçiş sağlarım. Kendimi rahatlatırken, koyduğum kısıtlamalardan kurtulup, kendi doğruluğumu ve dürüstlüğümü bulur, birşeyin doğru olup olmadığını sorgulamadan doğru olduğuna inandığım, gördüğüm, hisettiğim alanın içinde kendime yer açma ve yeniyi tanıma imkanına sahip olurum.
Dün akşam ben mi Merve Tığlı Çınar’a ders verdim o mu bana ders vermeyi öğretti bilmiyorum. Birbirmiz içinde kendiliğimizi tanımaya doğru yol aldık.
Her başkasında bir variasyonumuz yatar, diğerlerinin yaptıklarına kızmak ve üzülmek yerine onların benim variasyonlarım olduğunu bilirsem, kendi variasyonumla özüme ilerleme imkanına sahip olurum.

Namaste…!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder