27 Aralık 2016 Salı

Burçlar ve Astroloji

Neredeyse iki yıldır kendimi ayrıca bir astrolojiye adadım. Yoganın ve vedantaların bir kolu olduğunu öğrendiğimden beri ve merakımı daha da derinleştirip biraz daha kendimi tanımak içinde iyi bir yöntem olduğunu düşündüm. 

Önce Bengü Kadakgül ile Vedik astroloji eğitimine başladım ilk yılı alınca ve harita için programları bilgisayarıma yükleyince, işim bitmiş gibi dersleri bıraktım. Aynı diğer alanlarda olduğu gibi biraz dokundum. Yoga biraz dokunmayla ucunu kaldırıp bakmayla olacak bir şey değil. Yoga yaşam alanı, yaşamın kendisi, yaşam felsefesi, yaşam biçimi, varoluşumu şekillendiren ve bilgileri aldıkça benim yaşam şeklimin değişik hallerini anlatan bir ilim dalıymış. Bir yıldır Nalan Yıldırımın derslerine kâh girdim, kâh girmedim. Bu yıl artık sıkı bir ders alış ile yeniden başladım.

Her yerden bir mdev, aile dizilimi ödevlerimi derken Nalan'da ödev vermeye başladı. Burçların ay, güneş ve yükeselen olarak tasvirini yapacak sonra da birbiriyle bağlantılarını kuracaktım.Şimdiye kadar dualiténin bu kadar güzel betimledndiği bir alan görmedim ben astrolojiden başka. Karşıtlıkların bir sentezi gibi astroloji. Burçlar içlerinde hem iyiyi, hem de kötüyü, hem pozitifi, hem de negatifi, hem güzeli, hem de çirkini barındırıyorlar ve mısır ve yunanlılar tarafından geliştirilen altın oranın tanımını ise en iyi astroloji yapıyor. 

Wikipedia altın oranı şöyle anlatmış : Bir doğru parçasının |AB| Altın Oran'a uygun biçimde iki parçaya bölünmesi gerektiğinde, bu doğru öyle bir noktadan (C) bölünmelidir ki; küçük parçanın |AC| büyük parçaya |CB| oranı, büyük parçanın |CB| bütün doğruya |AB| oranına eşit olsun.
Altın Oran, pi (π) gibi irrasyonel bir sayıdır ve ondalık sistemde yazılışı; 1,618033988749894...'tür. -noktadan sonraki ilk 15 basamak- Bu oranın kısaca gösterimi:  olur. Altın Oranın ifade edilmesi için kullanılan sembol, Fi yani Φ'dir.

Bunu anlamak ve anlamını keşfetmek de bizim aslında hayat içinde bu oranı yerleştirebilmemizden geçer. Nasıl bir yerleşim sağlamayı düşüncelerimiz, duygularımız, duyularımız, ailesel durumumuz, hayata kalışımız, alışkanlıklarımız, coğrafi alanımız ve daha bir çok parçadan oluşurken, bu alana nasıl ulaşacağımıza karar vermemize yardım edense astrolojik haritamızdır. 

Beni bu işe başlatan Bengü Hocama ve bana astrolojiyi anlaşılır şekilde anlatan, onu sevmemi sağlayan ve öğrenimimi büyük bir sevgi ve şevkle sürdürmemi sağlayan Nalan Yıldırım'a teşekkürler. 

Namaste !
  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder