30 Aralık 2016 Cuma

Re-cycle
- Artık kendi şimdiye kadar kaldığınız döngüden çıkın. Şimdi kendi döngünüzü yeniden yaratın. Hani kendi yoganıza da bu adı verdiniz ve felsefesini anlatıyorsunuz ya...

Dün Özge Hanım'ın bana hediyesi bu sözlerdi. Evet kendi yogama bu adı verdim. Ne demek re-cycle, google translator'a sorduğunuzda "döngüsü yeniden" diye bir cevap çıkıyor. Bundan tam 4 sene önce aldım "Mindfulness" adlı Thich Nhat Hahn'ın verdiği eğitimi. Eğitim iki aşamalı diye düşünüyorum, çünkü 14 maddeden sadece ilk beşini anlattılar ve sadece onun içselleştirmesini anlamamız için saldılar bizi, unları anladığınızda geri gelin mi demekti oradan ayrılış ya da bunları hayatınıza uygulamayı bildiğinizde bir daha gelin mi bilmiyorum.

Mehmet Zarasızoğlu'ndan aldığımız eğitimler sırasında öğrendim, her birimizin hayatta kalma adına kendine ne tür yaşamsal ağlar yaratıp, kendini nasıl güvende hissettiğinin teorisini, Özge Hanımla beş koca yılda bu yaşamsal döngümü tanımayı öğrendim ve hala tanımayı sürdürüyorum.

Mindfulness Training'in bir kısmının anlatıldığı "Huzurun kendisi olmak" kitabında Farkındalıkla yaşam için gerekli yapılması gerekenlerden bir tanesi;

"Şu anda sahip olduğunuz bilginin gerçek, değişmez ve nihai olduğunu düşünmeyin. Dar kafalı olmaktan ve şu anki görüşlere saplanmaktan kaçının. Başkalarının görüş açısına sahip olabilmek için görüşlere bağlanmamayı öğrenin ve herşeyi kendiniz deneyimleyin. Gerçek yaşamda bulunur teoride değil. Tüm yaşamınız boyunca öğrenmeye ve kendi içinizdeki ve dünyadaki gerçekliği her zaman gözlemeye," anlamaya ve anladıktan sonra yolunuza devam edebilme cesaretini bulun. Son kalın olmadan yazılan cümle bana ait.

Bugüne kadar yaiadıklarımın beni ben yaptığını fark etmek demek, beni ben yapanları anlamak ve onları düşman olmaktan çıkarıp bana yararlarını anlamaktan geçtiğini anladım, dün. Hala hayatımı bu şekle getirmek için ne kadar zorlandığımı düşünmek yerine, zorlamaların bana ne getirdiğini fark ederek, beni dönüştürdüğü beni anlayarak, dönüşen benliğimin yeniden yapılanmasını artık acılarımın içinde boğularak değil, yaşadıklarımı anlayarak ve onların bana olan yarar ve zararlarını kavrayarak yaşamımı tekrar şekillendirmenin RE-CYCLE olduğunu fark ettim.

Yoga, değişmezlerim, değişirlerim ve dönüşürlerim ve benim yaptıklarını kabul etmeden önce neden, nasıl, niçini düşünerek söz, düşünce ve haraketlerimi ortaya koymamı sağladı. Asanalarla dış dünyamı, yamalar ve niyamalarla iç dünyamı, bakma ve anlama yetimle çevremi, konsantrasyonumla sınırlarımı bulmamı ve bu sınırlarda ısrarcı olmadan var olabilmeyi ve her dönüşümümü sürdürülebilirlik ve hayatta kalma adına değil de, yaşamın tadına varabilmek adına fark edebilmeyi anlattı.

Kendimizin içindekileri, esnekliğizi, sertliğimizi, yaşama nelerin bizim için önem arz edip, nelerin hayatımızda dmnüşmesi gerektiğini fark edebileceğimiz bir yıl dileğiyle....

Namaste!    

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder