3 Ocak 2017 Salı


Yılbaşına günü başladım, PK filmini seyretmeye ancak yeni yılın ilk günü bitirebildim. Hani vardır ya insanın başucu kitapları, işte bu filmde benim başucu filmim oldu. Ayşegül bana tavsiye etti bu filmi.

PK aslında uçuk bir uzaylı filmi. Hindistanlılarında uzaylılarla uğraştığını hiç düşünmemiştim. Uzaylılar kim bizler bilmiyoruz, bazen gelip bize kötülük edecek benzer canlılar olduğuna, bazen bize benzer süper güçleri olan canlılar olduklarına, bazende acayip yaratıklar şeklinde çıkıyorlar karşımıza filmlerde.

Kim bu uzaylılar ? "Anne o sadece bir film, anlamıyoruz seni, nasıl da gerçek zannediyorsun!" diye gülen iki çocuğu olan ve filmler içinde dünya gerçeklerini bulan bir anneyim. Yoganın 8 yolunu anlamaya çalışırken bu film benim dünyamı aydınlattı, gerçekle, gerçek olmayanı, yaratım ile yaratılanı ayırt etmemi sağladı. 

Yaratılan bizler bilmediklerimizi tariflemek bilinmeyeni var etmek adına hep bir hayal kurarız. Olmayan, görünmeyen ve aslında sadece bizi sevebilecek, destekleyebilecek ve görünmeden bizi var edebilecek herhangi bir şeyi aklımız almadığı için kabul etmeyiz. Kurallar ve olasılıklar üzerine bir dünyanın içinde kendimizi var edebilmek, bizim kendi beden sınırlarımızdan dolayı her şeye bir şekil vermek bizi bildiğimiz bir alanda beraberlik içinde var olmaya yakınlaştırır.

Her şeyin tanımını yaparken de kelimelerle oyun oynarız. "Tavuğu çok severim."dediğinde insan sakın onunla evleneceğini veya onunla beraber olmak istediğini düşünmeyin. Onu yemekten büyük zevk aldığını anlatıyor insan." diyor PK arkadaşlarına. Çarpıtıp hayatı yaşanılır kılmak için, hayatımızın basitliğinde boğulmamak için, yalanlar ve hayal gücümüzle geliştirdiğimiz acının var olduğu bir dünya yaratımından kurtarır bizi Hindistan'ın özündeki Yoga.

Ne olduğumuzu ve neyin nasıl olduğunu anlamamızı sağlar Asanalar, duruşun önemini, dururken nasıl duracağımı, hareketi yapabilme yeteneğini geliştirebilmem için nelerin bana yardım edeceğini, hastalanmamak için nasıl yaşayacağımı, hastalandığımda nelere dikkat etmem gerektiğini, karşımdakine dokunmak için yapabildiklerim, söyleyebildiklerim, kazançlarım ve malın mülkün değil de temas etmenin özünü anlatır. 

Eğer Asanayı uygularken ben bedenimle temas edemezsem, nasıl karşıdakiyle temas ederim. Hocanın sözlerini sadece uygularsam nasıl bulurum bedenimin esnek mi yoksa katı mı olduğunu, neden korkup neden korkmadığımı. Nasıl yaparsam benim için sağlıklı mı yoksa can yakıcı olduğunu...Bütün bu soruların cevabını bulmak ve kendimle, bilinmeyenle,gördüğüm ve içimde yaşamamı sağlayan bütün görünmez sistemimle temas etmemi sağlar yoga...

Namaste!

       

1 yorum:

  1. Kalbimizi dile getirdin dostum eyvallah🙏 Herşey olma hevesimizin altında mutlu olmak mutlu olmak içinde hiçbirşey oldugunu anlamak arası ince bir çizgi , çok guzel net anlaşılır dilin için tesekkur...

    YanıtlaSil