14 Şubat 2018 Çarşamba


Ben ve benKendinize hiç yakından bakmayı denediniz mi ? Taa gözlerinizin en derinliklerine. En derinlerde neler yattığına. Karşısına geçip oturabildiniz mi bedeninizin ?

Dinlediğiniz hayalleri, söylenişleri onun muydu yoksa sizin kafanızdakiler mi ? Dokunduzmu yaş alan bedendeki ağrılara ? İnce, bazen derin ve kalın çizgilere?

Yapamadınız, yapmadınız o sizinle her yerde bulunan,  "yatağınızın baş ucundan eksilmeyen hiç okunmamış bir kitap gibi sakladığınız"  demiş instagramda ethereal_yogagirl, bedene.

Hiç okumadığımız, açmanın gereksiz olduğuna karar verdiğimiz, tanıdığımızı sandığımız bu beden neler gizliyor, neleri anlatıyor, nerelerde hiç deneyim yaşamamış, nerelerde çökmüş, nerelerde zayıflamış, nerelerde hala diri!...

Asanalarla bedeni anlamayı öğreniriz, içine yerleştirdiğimiz bunca bilginin yükünden, yanlış anlaşılmışlıklardan, sıkışmışlıklardan kurtarırız bedeni. Karanlıkta kalmış alanlarımıza bir ışık tutarız bedendeki hareketlerle. Gün ışığına çıkar bedenimizdeki dünyanın yükü.

Amaç bedeni yönetmek değildir. Beraberce nasıl en rahat şekilde hareket edebildiğimi gözlemlemektir. Bedenle  birlikte hareket etmeyi öğrenmektir. Küçük adımlarla, her sayfanın kenarından tutup, merakla içindekileri öğrenme yetisidir. Bazen bölümlerde, bazen sayfanın bir cümlesinde takılı kalmak ve orada anlamak için saatlerini geçirmektir.

İlişkiler öteki ile başlar, öteki ise bana benden yakın, aynı zamanda bende olan, ve benim göremeyeceğim bir alandaki benle başlar. Gözlerden ırak beni hatırlamanın bir yoludur Asana, ne istediğimi bütünlüğüm içinde fark etmemin, anın içinde nelere şahit olduğumu anlamanın yoludur. İçimdeki ve içindeki fırtınaları dindirmenin gerçek bilgisini taşımaktır. Hastalanınca yatmak yerine onu dinlendirmeyi bilmektir, hastalanınca söylenmek yerine neye ihtiyacı olduğunu sorabilmektir. Sorumluluk alıp, korksam da yeni diyarlara gidebilme yetisidir güvenle.

Başka ile ilişkiye girmenin en gizemli yoludur, gözle görülmeyen ile ilişkide olmak.

Namaste...!

   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder