1 Mayıs 2019 Çarşamba
Afficher l’image source


BÜTÜNLÜK

Afficher l’image sourceAmerika'da bulunan - White Park - ağacı uzun bir ağaç olduktan sonra içme sularını korurmuş. Üzerinde büyüdükleri dağlar su depoları imiş. Bu ağacın kökleri erozyonu önler dağın toprağının ufalanıp parçalanmasına engel olurmuş. Şemsiye şeklindeki dalları ilkbaharda kar suları erirken onları yavaşlatır ve suların taşmasına engel olurmuş. Sadece bir kuş bu ağacın tohumlarını ekermiş. -Clark's Nutkracker - Bu Kuşun gagası uzunmuş ve bu ağacın kozalaklarını içindeki tohumları tek çıkarabilen oymuş. Bu kuşlar hem bu tohumları yer hem de boğazlarının arka kısmında bu tohumları depolarlarmış. Yeri ve zamanı geldiğinde ise boğazlarında sakladıkları bu tohumları gerekli derinliğe dikerlermiş.

Her bir veçhemizin, her bir aile bireyinin ve hayatımıza giren negatif veya pozitif her insanın da bize getirdikleri var. Bütünlüğümüzün parçaları olan bütün veçhelerimizi iyisi ve kötüsü ile sahiplenmeyi öğrenmek ve yerli yerinde kullanabilme yeteneği elde etmek ise Hint dilinde bana göre MOKSHA.

Ben bazen insanı canından bezdirecek kadar inatçı ve sabit fikirli olabiliyorum. Bu sabit fikirli olma halim bazen insanları canından bezdirse de bana öğrenme, yenilenme, yeni fikirler ve yeni bilgiler edinme özelliği veriyor ve taa ki doğruluğunu kanıtlayana kadar öğrenmeye devam ediyorum. Bu hal beni bilgili yapma dışında, bu bilgileri anlatma konusunda da becerikli yapıyor. Öğrendikçe ve inat ettikçe toplum önünde konuşma yeteneğim de arttı. Bu halim her ne kadar çok yararlı da olsa aynı zamanda beni yoruyor. Merak ve inadımdan üstlendiğim sorumlulukları yerine getirirken korkuyorum, utanıyorum. Daha çok çalışıp korkularımı yenmeye çalışıyorum.

Bütünlüğümüz içinde olan iyi ve kötü hallerimizin değerli yanlarını bulmak pozitif olmak değildir, bu güzel yanlar hep bizi mutlu etmez, hatta acı bile verebilir. Ancak bunları anladıkça karşımızdakileri anlayabilir, içimizde mevcut olan kötü veya çirkin olanı da işlevsel hale getirebiliriz.

Kendimizi her halimizle anlayabilmek bizi olduğumuzu zannettiğimiz kişiliğimizden özgür kılar ve her türlü halimizde var olabiliriz. Özgürce ve anın bize getirdiği gerekliliklerle. Herhangi bir maske altında kalmayız.

Namaste…!       

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder